INVL Logo
Modern hr and interview during coronavirus epidemic and health protection. Manager in protective mask asks african american woman questions through protective glass in modern office interior, copy space

Top 4 klientų klausimai 2020 metais

Kaip elgtis, kai finansų rinkos krenta? Ar mokėti įmokas į pensijų fondą rinkų kritimo periodu? Šių ir kitų klausimų šiais neįprastais metais dažniausiai sulaukė INVL Pensija konsultantai. Paruošėme jums svarbiausius atsakymus į jūsų klausimus.

1. Kaip elgtis, kai finansų rinkos krenta?

Taupant pensijų fonduose ir siekiant geriausio rezultato, dabar, kaip ir kitais finansų rinkų periodais, svarbu išlikti ramiems, nedaryti skubotų sprendimų ir pasitikėti investicijų valdymo profesionalais, kurie su tokiomis situacijomis susiduria nuolat, o jų uždavinys ir yra išskaidyti rizikas bei pasirinkti investicijas, kurios užtikrintų optimalų rizikos ir investicijų grąžos balansą.

Paprastai, investuojant į pensijų fondus, tikimasi grąžos, kuri ilgalaikiu laikotarpiu pralenktų infliaciją. Tokio rezultato galima tikėtis derinant investicijas į akcijas bei obligacijas, tačiau prisiimant trumpalaikių svyravimų riziką, su kuria finansų rinkos susiduria nuolat. Nors per kritimo periodus akcijų kainos ypač krenta, paprastai, laikui bėgant jos grįžta į buvusį lygį ir auga toliau. Kadangi taupymas pensijų fonduose trunka keliasdešimt metų, tokiose situacijose tereikia turėti kantrybės išlaukti, kol situacija normalizuosis, ir rinkos atsigaus.

Dažnu atveju klientams pateikiame kaip pavyzdį – nekilnojamojo turto pirkimą. Jeigu buto rinkos kaina krito nuo 100 iki 80 tūkst. eurų, tai nereiškia, kad sumažėjo buto plotas. Tiesiog tas pats butas ir jo kvadratinis metras rinkoje atpigo. Jeigu turėtumėte laisvų pinigų, ko gero, pasinaudotumėte galimybe įsigyti daugiau atpigusio nekilnojamojo turto, žinodami, kad jo vertė ilgainiui augs. Panašiu principu veikia ir akcijų rinkos.

2. Ar keisti II pakopos pensijų fondą į konservatyvesnį kai finansų rinkos krenta?

Jei kaupiate pagal amžių jums priskirtame antros pakopos pensijų fonde – jo keisti nereikia. Tai yra optimalus variantas atsižvelgiant į likusį laiką iki Jūsų pensijos.

Lietuvoje gyvenimo ciklo principu veikiantys ir pagal kaupiančiųjų amžių rizikingumą keičiantys fondai tam ir buvo sukurti, kad sumažintų riziką ir suteiktų stabilumo tiems, kuriems pensija jau netoli (tokie fondai į akcijų rinkas investuoja minimaliai), o jauniems žmonėms padėtų išnaudoti potencialą uždirbti daugiau ilgalaikėje perspektyvoje, prisiimant trumpalaikio akcijų rinkų svyravimo rizikas.

Jei fondas yra pasirinktas pagal amžiaus grupę, o jūs vis tiek nuspręsite jį pakeisti į konservatyvesnį, turėkite omeny, kad tokiu žingsniu galite prarasti dalį potencialaus uždarbio ateityje, kai rinkos atsigaus. Viena vertus, konservatyvių fondų uždarbis rinkoms atsistačius bus mažesnis nei akcijų fondų, o perėję į konservatyvų fondą, praras galimybę periodiškai investuodami pigiau nusipirkti akcijų, kurios ekonomikai kylant generuos didesnį uždarbį nei konservatyvios obligacijos.

3. Ar esant rinkų kritimui verta nutraukti trečios pakopos pensijų fondų sutartį?

Turbūt didžiausia klaida, kokią galima padaryti nukritus akcijų rinkoms ir siekiant uždarbio – išsiimti iš investicijų savo pinigus tada, kai jų vertė yra gerokai sumenkusi. Kaupimas pensijai – tai keliasdešimt metų trunkantis procesas, kurį galima prilyginti maratonui: fondai įdarbina investuotus pinigus į įvairias sritis ir stebi, kaip rinkoms sekasi generuoti grąžą, o reikalui esant daro korekcijas.

Todėl geriausi rezultatai pasiekiami ilgu laikotarpiu, nesiblaškant ir reguliariai investuojant. Jei nutrauksite sutartį, kai rinkos yra kritusios, tikėtina, kad galite atgauti ir mažiau nei investavote. Be to, jei tai padarysite anksčiau laiko, o kaupdami trečiojoje pakopoje pasinaudojote gyventojų pajamų mokesčio lengvata, jums reikės valstybei grąžinti ir ją.

 

4. Ar mokėti įmokas į pensijų fondą rinkų kritimo periodu?

Šalies gyventojai, mokėdami įmokas į pensijų fondus, kaskart įsigyja tam tikrą kiekį pensijų fondo vienetų. Šių vienetų kaina priklauso nuo atitinkamų akcijų ar obligacijų kainos tuo metu. Todėl, investuojant į savo pensiją periodiškai, toks akcijų kritimo laikotarpis kaip šis, suteikia ir privalumų – šiuo metu, periodiškai pervedant tas pačias įmokas, fondo vienetų nuperkama daugiau. Rinkoms atsigavus, visų turimų  vienetų vertė turėtų kilti iki to paties lygio, tad tų vienetų, kurie buvo pirkti pigiau, vertė augs labiau.

Praktiškai tai galėtų atrodyti taip: tarkime, kad anksčiau, rinkų pakilimo laikotarpiu, pensijų fondo vienetas kainavo 5 eurus, dabar jį galima nusipirkti už 3 eurus. Rinkoms atsitiesus, to paties investicinio vieneto vertė pakils, pavyzdžiui,  iki 6 ar 7 eurų. Aritmetika paprasta – fondo ir jo vienetų uždarbis bus žymiai didesnis nuo vieneto, pirkto už 3 nei už 5 eurus. Taigi, ilgalaikėje perspektyvoje periodinis investavimas išties „apsimokės”.

Kaupiant antroje pakopoje, pervedamos įmokos nuo gaunamo atlyginimo investuojamos kas mėnesį. Trečiojoje pakopoje sprendimą pervesti įmokas periodiškai gyventojai turi padaryti patys.

 

Šiuo metu dauguma mūsų dėl koronaviruso pandemijos jaučiame tam tikrą nesaugumą ir norą kontroliuoti situaciją, tačiau geriausia, ką dabar gyventojai gali padaryti dėl savo fonduose kaupiamos pensijos – tai įsitikinti, kad kaupia pagal amžių jiems tinkamame fonde ir kantriai laukti, kol situacija rinkose normalizuosis.

Kitais atvejais ar visgi dvejojant, ar pasirinktas sprendimas yra tinkamas, būtinai pasitarkite su šios srities specialistais – pasitarti visada geriau, nei pasiduoti emocijoms ir padaryti skubotus sprendimus, ypač, jei jie susiję su tokiu svarbiu ateities finansiniu tikslu kaip pensija.

Pasikonsultuoti jums rūpimais klausimais galite:

  • internetu mūsų savitarnos portale
  • užsiregistruodami į vaizdo konsultaciją su mūsų specialistais
  • skambindami 8 700 55 959
  • užsukdami į mūsų biurus Vilniuje: Gynėjų g. 14, Kaune: Jonavos g. 7, B sektorius, Klaipėdoje: Minijos g. 19