INVL Logo

Sudėtinės palūkanos: kaip veikia ir kodėl jos svarbios jūsų finansinei sveikatai

Terminą „Sudėtinės palūkanos“ dažnai naudoja bankai ir kitos finansinės institucijos. Tačiau tai svarbu žinoti ir kiekvienam, turinčiam ilgalaikių investavimo tikslų. Sudėtinių palūkanų reiškinį galima pavadinti ir sniego gniūžtės efektu, o tai reiškia, kad net ir pradėję investuoti nedideles sumas, tačiau investuodami labai ilgą laiką, galite tikėtis solidžios grąžos.

Taip veikia ir pensijų fondai. Nors iš pirmo žvilgsnio investuojame nedideles sumas ir iš pradžių sukaupta suma neatrodo reikšminga, viskas pasikeičia po kelių dešimčių metų. Mat investuojamos ne tik tos lėšos, kurias pervedate, bet ir palūkanos, kurias investuotos lėšos sugeneravo. Taigi – palūkanos uždirba palūkanas. Labai ilgu laikotarpiu grąža, kurią generuoja jau uždirbtos palūkanos, gali būti didesnė, nei grąža iš lėšų, kurias investavote. Tad turėkite kantrybės!

Kodėl svarbu suprasti sudėtines palūkanas? Tai yra vienas iš pagrindinių finansinių principų, kurie turi įtakos kiekvieno finansinei gerovei ir gali padėti priimti protingus finansinius sprendimu, geriau valdyti savo pinigus, taupyti ateities tikslams ir maksimizuoti investicinį potencialą.

Sudėtinės palūkanos apibūdina, kaip palūkanos yra skaičiuojamos ne tik nuo pradinės investicijos bet ir nuo jau susidariusių palūkanų pajamų. Tai reiškia, kad palūkanos yra pridedamos prie pradinės sumos, o ateityje palūkanos skaičiuojamos ne tik nuo pradinės sumos, bet ir nuo pridėtų palūkanų.

Sudėtinių palūkanų privalumai:

  • Spartesnis investicijų augimas. Kiekvieno laikotarpio palūkanos pridedamos prie pradinės investicijos, o tai reiškia, kad investuotojo turtas gali augti ne tik nuo pradinės investicijos, bet ir nuo jau susidariusių palūkanų pajamų.
  • Ilgo laikotarpio rezultatai. Sudėtinės palūkanos yra efektyvios ilgame laikotarpyje. Kaip sakoma: laikas – pinigai. Net ir maža pradinė investicijų suma per ilgą laiką gali atnešti ženklią naudą.
  • Sniego gniūžtės efektas. Sudėtinės palūkanos gali sukurti „sniego gniūžtės efektą, kai investuotojas pradeda investuoti mažas sumas, tačiau per laiką šios investicijos auga ir generuoja vis didesnes pajamas. Tai gali padidinti investicijų finansinį stabilumą ir pelningumą.
  • Pensijų planavimas. Sudėtinės palūkanos yra labai svarbios planuojant pensiją, mat būtent šiam tikslui turime labai daug laiko. Kuo anksčiau pradėsite, tuo mažesnėmis pradinėmis investicijomis galite turėti geresnį rezultatą.
  • Rizikos valdymas. Sudėtinės palūkanos gali padėti mažinti riziką, nes investicija plėtojasi ilgalaikėje perspektyvoje, o trumpalaikės rinkos svyravimai tampa mažiau reikšmingi.
  • Skatinimas taupyti. Sudėtinės palūkanos gali skatinti automatinį taupymą ir discipliną, nes ilgalaikė nauda gali nusverti trumpalaikius poreikius išsiimti pinigų čia ir dabar.
  • Atsparumas infliacijai: Sudėtinės palūkanos padeda apsaugoti finansinį turtą nuo infliacijos ir nuvertėjimo, nes investicija gali augti greičiau nei mažėja pinigų vertė.

Kaip veikia sudėtinės palūkanos?

Įsivaizduokite, kad Jums liko 1000 eurų ir šią sumą nusprendėte investuoti su vidutine metine 5 proc. grąža. Po metų turėsite 1050 eurų. Taigi galite šias lėšas atsiimti. Taip pat galite atsiimti tik „uždarbį“ – 50 eurų, o 1000 eurų vėl palikti augti. Po metų vėl pasiimsite 50 eurų. Tokiu būdu per 20 metų 1000 eurų sugeneruotų 20×50=1000 eurų grąžą.

O dabar įsivaizduokite, kad 1000 eurų investavote su vidutine metine 5 proc. grąža ir 20 metų tų pinigų nelietėte. Po metų palūkanos jau bus skaičiuojamos ne nuo 1000 eurų, o nuo 1050 eurų, po dvejų metų – jau nuo maždaug 1 102 eurų. Po penkerių metų suma pasieks maždaug 1 276 eurus, nuo kurių toliau bus skaičiuojamos palūkanos. Po 10 metų suma pasieks 1629 eurus. Taigi palūkanos toliau bus skaičiuojamos ir nuo 1000 eurų, kuriuos investavote, ir dar nuo 629 eurų palūkanų, kurias jau uždirbote. Po 20 metų dėl sudėtinių palūkanų turėsite sukaupę apie 2650 eurų. Tai yra maždaug 650 eurų daugiau nei tuo atveju, kai palūkanas atsiimate.

Dar didesnis skirtumas susidarys po 30 metų. Atsiimant palūkanas kasmet, iš 1000 eurų būsite uždirbę 1500 eurų grąžą, o jeigu leisite investicijai „augti“, dėl sudėtinių palūkanų iš 1000 eurų būsite uždirbę 3300 eurų grąžą.

Tai – viena iš priežasčių, kodėl žmonės skatinami investuoti ilgam į pensijų fondus.

Svarbu:

Kaupiant pensijų fonduose yra prisiimama investavimo rizika. Pensijų kaupimo bendrovė negarantuoja investicijų pelningumo. Investicinių vienetų vertė gali ir kilti, ir kristi. Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Praeities investicijų valdymo rezultatai negarantuoja tokių pačių rezultatų ir pelningumo ateityje.

Prieš priimant sprendimą investuoti, rekomenduojame atsakingai ir kruopščiai pasirinkti investicinį produktą, įvertinti su investicijomis susijusias rizikas, taikomus atskaitymus bei atidžiai perskaityti II pakopos pensijų fondų ir III pakopos pensijų fondų aktualias taisykles.

Visa išdėstyta informacija yra reklaminio pobūdžio, kuri negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, pasiūlymas ar kvietimas kaupti lėšas „INVL Asset Management“ valdomuose pensijų fonduose.  Pateikiama informacija negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas. Nors šis turinys yra pagrįstas šaltiniais, kurie yra laikomi patikimais, „INVL Asset Management“ nėra atsakinga už šios informacijos netikslumus, pasikeitimus, taip pat ir nuostolius, kurių gali atsirasti, kai investicijos grindžiamos šia informacija.