INVL Logo

Rinkų svyravimai pandemijos akivaizdoje: ką jie reiškia ir kokių priemonių ėmėmės mažindami įtaką pensijų fondams

Pastarąjį mėnesį pasaulio finansų rinkoms patiriant žymių svyravimų, dalijamės įžvalgomis dėl dabartinės situacijos rinkose bei priemonėmis, kurių ėmėsi INVL pensijų fondų valdytojai siekdami sumažinti svyravimų įtaką valdomų fondų vertei.

Komentuoja Vaidotas Rūkas, „INVL Asset Management“ Investicijų valdymo padalinio vadovas:

Po aktyvaus kilimo 2019 metais, šių metų vasario pabaigoje pasklidus žinioms apie koronaviruso išplitimą Kinijoje ir Italijoje, padėtis finansų rinkose kardinaliai pasikeitė ir vis dar yra itin permaininga.

Nors toks rinkų kritimas lėmė ir pensijų fondų investicijų vertės mažėjimą, norime nuraminti, kad svyravimai ir akcijų rinkos yra neatsiejami, o po kritimo akcijų vertė įprastai grįžta į ankstesnį ar dar aukštesnį lygį. Pensijų fonduose kaupiama keliasdešimt metų, tad per tokį laikotarpį tokių svyravimų tikrai gali būti. Be to, siekiant geriausio ilgalaikio rezultato, antros pakopos pensijų fondai yra valdomi gyvenimo ciklo principu – jų rizikingumas ir vertės svyravimas mažinamas atsižvelgiant į dalyvių amžių.

Rūpinantis tokiomis ilgalaikėmis investicijomis kaip kaupimas pensijai, svarbu atminti, kad norint išsaugoti investicijų vertę, svarbu nekeisti strategijos ir fondo tuo metu, kai jo vienetų vertės yra nukritusios. Taip pat, nepatariama mažinti investicijų apimties „apatiniame taške“, nesulaukus jų grįžimo į ankstesnį tašką.

Investuojant periodiškai, kritimo laikotarpis suteikia ir galimybių, nes, pavyzdžiui, kas mėnesį pervedant įmokas į pensijų fondus, tuo metu perkama itin žemomis kainomis. Kuo žemesne kaina perkama, tuo didesnis bus uždarbis rinkoms atsitiesus.

Visa tai patvirtina ir 2002 bei 2008 metų krizių patirtis. Kaip keitėsi JAV akcijų vertės nuo 1995 metų (tuo metu buvo ir didesnių krizinių laikotarpių nei dabar), rodo šis S&P 500 indekso, apimančio 500 pagrindinių bendrovių, įtrauktų į JAV vertybinių popierių biržų sąrašus, vertės kitimo grafikas. Nepaisant per šį laikotarpį buvusių svyravimų, per 25 metus šio indekso vidutinė metinė grąža buvo teigiama ir siekė 6,7 proc.

Norime užtikrinti, kad, valdydami pensijų fondų investicijas, aktyviai stebime padėtį ir imamės reikiamų priemonių. Kadangi rizikingų turto klasių (akcijų, NT) kainos reikšmingai svyruoja ir svyruos, kritiniams atvejams ruošėmės analizuodami ankstesnius rinkų svyravimus dar gerokai prieš šį rinkų kritimą ir laikomės šių principų:

Taip pat, kviečiame šį penktadienį, kovo 20 d., 11.00 val. prisijungti prie tiesioginės transliacijos „Pokyčiai finansų rinkose: kaip elgtis kaupiant pensijai?”, kurios metu su Vaidotu Rūku gyvai aptarsime rinkų situaciją.

Iškilus klausimų, mūsų konsultantai yra pasirengę į juos atsakyti. Kviečiame registruotis nuotolinei konsultacijai ar skambinti telefonu 8 700 55959.
Papildoma informacija: grafike pateikiamo S&P 500 indekso vertės vertintos intervalais kas mėnesį. Vertės kainos nurodytos JAV doleriais, rodomos tik indekso vertės, neįskaičiavus dividendų. Kaupiant pensijų fonduose yra prisiimama investavimo rizika – pensijų fondo vieneto vertė gali ir kilti, ir kristi. Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Praeities investicijų rezultatai negarantuoja tokių pačių rezultatų ir pelningumo ateityje. Daugiau informacijos apie kaupimą pensijų fonduose, jų taisykles, investavimo strategiją, pagrindinės informacijos dokumentus, su investavimu susijusias rizikas ir taikomus mokesčius – www.invl.com.