INVL Logo

Karšti metai kapitalo rinkose – ar verta nerimauti dėl pensijų fondų rezultatų?

2022 metais visų Lietuvoje veikiančių pensijų fondų rezultatai buvo daugiau ar mažiau neigiami. Per visą laikotarpį tai nėra nei pirmas, nei paskutinis kartas, kai pensijų fondų grąža buvo neigiama. Nėra tai ir metai, kai pensijų fondų vertė smuko labiausiai. Pavyzdžiui, 2008-aisiais nuosmukis buvo didesnis. Kaip vertinti tokius rezultatus ir kodėl nereikėtų nerimauti?

INVL vebinare klientams „Pensijų fondai – trumpalaikis malonumas ar ilgalaikė nauda?“ apie tai kalbėjosi INVL Mažmeninių paslaugų vadovė dr. Dalia Kolmatsui ir Investicijų valdymo padalinio vadovas Vaidotas Rūkas.

„Praėję metai buvo kupini iššūkių ne tik ekonomikai, politikai, bet ir kapitalo rinkoms. Tiesa, nieko panašaus į tai, kas buvo 2008-aisiais, ekonominės krizės metais. Svyravimų gylis 2022-aisiais buvo mažesnis negu pandemijos metais. Vis dėlto, dalis itin sėkmingų 2021-ųjų prieaugo buvo nurėžta.

INVL II pakopos pensijų fondai iš kitų išsiskyrė stabilumu. Praėjusiais metais septyni iš aštuonių INVL pensijų fondų pasiekė geriausius rezultatus rinkoje. Investicijų valdytojų tikslas – rinkoms kylant vertę auginti kuo labiau, o rinkoms smunkant – leistis mažiau. Tai mums pavyko – mūsų pensijų fondų vertė pernai krito mažiau, nei lyginamieji indeksai, kurie atspindi bendrą situaciją rinkoje. Tai reiškia, kad nepaisant neigiamų metų, išsaugojome daugiau klientų turto vertės“, – sako „INVL Asset Management“ Investicijų valdymo padalinio vadovas Vaidotas Rūkas.

Nuosmukis rinkoje – kartu ir galimybė

Pensijų kaupimas yra ilgalaikis procesas. Vertinant nuo 2019 metų, kai buvo sukurti gyvenimo ciklo pensijų fondai, INVL valdomi akcijų pensijų fondai yra uždirbę solidžią grąžą, prieš kurią nublanksta net ir rekordinė infliacija praėjusiais metais.

Pavyzdžiui, daugiausiai turto turinčio „INVL pensija 1975 –1981 Index Plus“ pensijų fondo vertė pernai smuko 9,9 proc. Net ir įvertinus tai, grąža nuo 2019 m. iki 2022 m. pabaigos siekė 43,7 proc. o praėjus dviem pirmiems 2023-ųjų metų mėnesiams jau viršija 51 proc. Tai reiškia, kad euras, įmokėtas 2019-ųjų pradžioje, paaugo iki 1,5 euro.

Konservatyvaus INVL Turto išsaugojimo fondo svyravimai pernai buvo netipiškai gilūs. Tačiau vis tiek jo grąža nuo 2019 metų yra teigiama – 4,3 proc.

Detalius INVL pensijų fondų rezultatus rasite čia.

Svarbu žinoti, kad investavimo grąžos rodikliai atspindi konkrečiu laiku investuotų lėšų grąžą. Kadangi įmokos mokamos periodiškai, dalis pinigų buvo sumokėta vėliau ir investuota trumpiau. Todėl galutinėje sukauptoje sumoje atsispindi tik dalis ilgalaikės grąžos.

Kita vertus periodinės investicijos geros tuo, kad įmokos mokamos ir investicinių vienetų įsigyjama ir tuomet, kai rinkos yra nukritusios.

Parduotuvėje taip pat daugelis žmonių stengiasi įsigyti prekių su nuolaida – kai jų kaina nukrenta. Toks pats principas veikia ir investicijoms. Jeigu yra galimybių, rekomenduojama investuoti daugiau, kai investicinio turto vertė yra nukritusi. Dėl periodinio įmokų mokėjimo II pakopos pensijų fonduose tai vyksta natūraliai.

Investavimo strategija padeda valdyti riziką

Rinkos svyruoja kiekvienais metais – tai neturėtų stebinti. Net ir itin sėkmingais metais, tokiais, kokie buvo 2021-ieji, pasitaiko neigiamų laikotarpių. Tai normalu.

Pernai neįprasta situacija susiklostė tik obligacijų rinkoje. Obligacijos įprastai yra laikomos saugiomis investicijomis, nors jos taip pat svyruoja.  Tačiau pernai jų kritimo gylis buvo didesnis nei įprastai.

„Ilguoju laikotarpiu investicijų vertė yra linkusi augti. Didžioji dalis lėšų pensijų fonduose yra investuotos į akcijas. Kas yra įmonių akcijos? Tai yra teisė į nuosavybę tų įmonių, kurios ilgainiui uždirba pelno – ir dėl to jų vertė auga. Tuo pačiu auga ir akcijų kaina“, – paaiškina V. Rūkas.

INVL pensijų fondų rezultatai yra vieni geriausių rinkoje dėl investavimo strategijos ir komandos, kuri šią strategiją kuria ir įgyvendina. INVL turi aiškius investavimo principus: akcijų dalyje taiko geriausias rinkos praktikas.

Didesnė investicijų dalis valdoma investuojant į pasaulinius geriausius, pigiausius, plačiausiai investuojančius indekso fondus ETF. Tokiu būdu INVL pensijų fondų klientų investiciniuose portfeliuose yra, galima sakyti, dešimtys tūkstančių patraukliausių pasaulio kompanijų.

Šalia to INVL investicijų valdytojų komanda atlieka papildomus žingsnius, kurie padeda pasiekti didesnę grąžą arba geresnį rizikos ir grąžos santykį. INVL investuoja į privačias alternatyvias turto klases, kurios nėra prieinamos viešai rinkoje. Tai gali būti ir privačios įmonės, energetikos sektorius bei panašios investicijos. Be to, INVL investuoja namų rinkoje, kuri globalių fondų valdytojams, galbūt, nėra tokia patraukli. Pavyzdžiui, dalis pensijų fondų lėšų buvo investuota į daugiabučių renovacijos projektus Lietuvoje.

Pensijų fondų valdytojai taip pat kartais imasi aktyvių investavimo veiksmų, jeigu pastebi unikalią galimybę rinkoje. Taip prieš kelerius metus buvo pasirinktos investicijos į JAV vertės akcijas, kurios 2022 metais išsaugojo daugiau vertės negu visa rinka.

Investicijų valdytojų komanda nesikeis

„Invalda INVL“ pasirašius susitarimą su Šiaulių banku dėl mažmeninių verslų sujungimo, II ir III pakopos pensijų fondų valdytojai „INVL Asset Management“ taip pat taps Šiaulių banko grupės dalimi, tačiau nei komanda, nei investavimo strategija dėl sandorio nesikeis.

„Investicijos visuomet susijusios su rizika ir praeities rezultatai ateities rezultatų negarantuoja. Tačiau galime užtikrinti, kad II ir III pakopos pensijų fondus ir po sandorio valdys ta pati itin patyrusi investicijų valdytojų komanda, kuri iki šiol klientams užtikrino vienus geriausių rezultatų rinkoje – INVL pensijų fondai yra nuolat tarp lyderių.

INVL grupei šiuo metu priklausanti investicijų valdymo bendrovė „INVL Asset Management“ ir įvykus verslų susijungimo sandoriui toliau veiks kaip atskira bendrovė, tik jau būdama Šiaulių banko grupės dalimi. Tikime, kad ir investavimo rezultatai, dėl kurių mus renkasi daugelis klientų ir toliau juos džiugins, o kartu jie galės rinktis daugiau paslaugų iš vienų rankų“, – užtikrina „INVL Asset Management“ Investicijų valdymo padalinio vadovas V. Rūkas.

Išsamiai apie investicijų rezultatus ir jų priežastis bei perspektyvas galite išgirsti vebinaro įraše: