INVL Logo

„Kandidatų rinka“ lemia darbuotojų motyvacinių priemonių gausą

Didėjant konkurencijai tarp darbdavių dėl potencialių darbuotojų, analogiškai gausėja ir motyvacinių priemonių gerinant darbo sąlygas. Didžioji dalis darbdavių, net 83 proc., taiko skatinimo priemones, pirmiausia atsižvelgdami į verslo ir darbuotojų interesų derinimą (68 proc.) – tai paaiškėjo INVL užsakymu rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijai „Spinter“ apklausus įvairias įmones iš visos Lietuvos dėl darbuotojams taikomų motyvacinių priemonių. Tyrimas parodė, kad antroje vietoje darbdaviai atsižvelgia į darbuotojų poreikius (21 proc.), o mažiausiai aktualūs lieka verslo poreikiai (11 proc.).

„People link“ personalo valdymo kompanijos vadovės Jurgitos Lemešiūtės teigimu, šių dienų darbo paieškos tendencijose vyrauja „kandidatų rinka“, kuomet darbuotojai gauna labai daug darbo pasiūlymų, o tuo tarpu darbdaviai konkuruoja tarpusavyje, todėl daugėja ir skatinimo priemonių.

„Motyvacinės priemonės pačios įvairiausios – sveikatos draudimas, kaupimas pensijų fonduose, papildomos atostogų dienos. Tiesa, iš savo tyrimų matome, kad net darbuotojams renkantis darbdavį ne mažiau svarbu ir „minkštieji“ įmonės kriterijai – tai organizacinė kultūra, komandos atmosfera ir bendras įmonės įvaizdis“,  – teigia J. Lemešiūtė.

Tyrimas atskleidė, kad motyvacinių priemonių skatinimo sąrašas darbuotojams padidėjo ir privertė jį peržiūrėti iš naujo po pasaulį sustoti privertusios Covid-19 pandemijos. Pakeisti darbo įpročius privalėjo daugelis įmonių, todėl tie respondentai, kurie peržiūrėjo motyvacines priemones, nurodė, kad populiariausia skatinimo priemonė yra galimybė darbą derinti iš namų ir ofiso (56 proc.), taip pat lankstus darbo grafikas (51 proc.).

Personalo valdymo ekspertai pastebi, kad ne tik pasaulinė pandemija privertė darbdavius ieškoti sprendimų pritraukti darbuotojus, bet ir patys darbuotojai, labai dažnai keičiantys darbus.

„Didesnė darbuotojų kaita ir darbuotojų trūkumas verčia darbdavius stiprinti motyvacinių naudų paketą. Ir mūsų tyrimas rodo, kad tik 27 proc. darbuotojų svarsto kitus pasiūlymus, nes jų netenkina sąlygos dabartinėje įmonėje, o tik 10 proc. – dėl finansinių priežasčių. Tai rodo, kad dauguma įmonių užtikrina tikrai geras sąlygas darbuotojams“, – teigia personalo valdymo kompanijos vadovė.

Kaip ir prieš pandemiją, populiarus skatinimo būdas išlieka finansinis priedas prie atlyginimo (38 proc.). Pastebima, kad didžiausi pokyčiai taikant motyvacines priemones, susijusias su ilgai trukusiu karantinu, yra tarp didelių įmonių, turinčių daugiau nei 250 darbuotojų – tai populiarėjantis papildomas darbuotojų sveikatos draudimas (29 proc.), kuris, lyginant su 2021 m. padidėjo 11 proc. punktų, asmeninio profesinio tobulėjimo  galimybė (22 proc.) bei finansinis skatinimas kaupimu pensijai (10 proc.), kuris, lyginant su praėjusiais metais padidėjo 7 proc. punktais.

Darbdaviams siekiant užtikrinti kuo geresnes sąlygas darbuotojams, papildomą pensijų kaupimą kaip skatinimo priemonę siūlanti bendrovė pastaraisiais metais pastebi vis didėjantį jos aktualumą.

„Pastebime, kad praėjusiais metais net kas trečiam naujam INVL III pakopos pensijų fondų dalyviui įmokas mokėjo darbdavys ir daugiau nei trečdalį (36 proc.) visų gautų įmokų per 2021 m. sudaro būtent darbdavio įmokos. Šios priemonės populiarėjimas galimai yra nulemtas jos lankstumo derinant darbdavių ir darbuotojų interesus. Šis darbdavio sprendimas ne tik pasirūpina darbuotojo poreikiais, bet ir skatina ilgalaikę motyvaciją bei didina lojalumą“, –  teigia INVL mažmeninių paslaugų vadovė dr. Dalia Kolmatsui.

Anot jos, apskritai keičiasi darbuotojų požiūris į kaupimą pensijai. Net daugiausia uždirbantys supranta, kad kaupdami tik Sodroje, palyginti su esamu atlyginimu, gaus kuklią pensiją. Todėl vienas iš sprendimų, padėsiančių pasirūpinti savo ateitimi – kaupti kartu su darbdaviu.