INVL Logo

9 taisyklės norintiems pradėti investuoti – žingsnis po žingsnio

Investavimas yra vienas iš kelių asmeninių finansų valdymo įrankių. Elgiantis apdairiai ir atsakingai tai yra geras būdas saugoti ir gausinti savo turtą bei siekti užsibrėžtų finansinių tikslų. Kaip ir visur, patirtis čia yra svarbi, todėl, kaip patyrę investicijų valdytojai, dalinamės patarimais, kurie padės įžengti į investuotojų pasaulį.

  1. Susikurkite finansinį planą

Nors, svarstydami apie investavimą, dauguma žmonių pirmiausia galvoja apie kaupimą pensijai, kiekvieno siekiamybė turėtų būti finansinę nepriklausomybę susikurti kuo anksčiau.

Pirmasis būtinas žingsnis siekiant tapti investuotoju – susikurti finansinį planą. Jame turėtų būti ne tik investavimo tikslas, bet ir gairės, bent jau preliminariai žyminčios norimas sukaupti sumas skirtingais gyvenimo etapais. Tikslai gali būti įvairūs – tie, kurie Jums yra svarbiausi, pavyzdžiui, turėti pakankamai santaupų, kad būtų lengviau įsigyti būstą, finansuoti vaikų studijas, sukaupti „finansinę pagalvę“ arba turėti pakankamai lėšų oriai senatvei.

Nors skamba sudėtingai, sukurti kokybišką finansinį planą galima ir savarankiškai. Svarbiausia, kad parengtos gairės būtų „gyvos“ ir nuolat pagal situaciją atnaujinamos.

  1. Taupymą paverskite prioritetu

Prieš pradedant investuoti, reikia turėti, ką investuoti, tad nusiteikite, kad dalį kas mėnesį gaunamų pajamų teks atsidėti – turto auginimo pagrindas paprastai yra intensyvus taupymas, po kurio seka sumanus, santaupas didinantis, investavimas.

Patariama susidėlioti biudžetą, atidžiai sekti savo išlaidas ir reguliariai peržiūrėti, ar jos yra tikrai reikalingos – jeigu ne, kasdienėms reikmėms skiriamą sumą optimizuokite ir stenkitės išleisti mažiau. Tas lėšas, kurios liko neišleistos, perveskite į kaupiamą rezervą banko sąskaitoje arba indėlyje nenumatytoms išlaidoms – netekus darbo, sunkiai susirgus ar kitiems netikėtiems gyvenimo atvejams.

„Finansinę pagalvę“ planuokite taip, kad sąskaitoje turėtumėte sumą, prilygstančią 3–6 mėnesių pajamoms, jeigu turite finansinių įsipareigojimų, šis rezervas turėtų būti didesnis.

  1. Apdrauskite savo šeimos turtą, sveikatą ir gyvybę

Galvojant apie būsimą investicinę riziką, būtina pasirūpinti finansine šeimos apsauga, kad, atsitikus nelaimei, draudimo išmokomis būtų galima apmokėti dažnai dideles kritinių ligų gydymo ir reabilitacijos išlaidas. Tai padaryti ypač svarbu, jeigu turite didesnių ilgalaikių finansinių įsipareigojimų.

  1. Pradėkite kaupti ilgalaikiams tikslams

Kad „pasimatuotumėte“ investuotojo vaidmenį, iš pradžių pasirinkite finansinius produktus, turinčius investavimo elementų – investicinį gyvybės draudimą, pensijų ar investicinius fondus. Tai turto saugojimo ir gausinimo bazė.

Taip su mažesne rizika, nes viskuo pasirūpins pasirinkto finansinio įrankio investavimo ekspertai, galėsite kaupti savo norimiems ilgalaikiams tikslams ir įprasite kas mėnesį šioms įmokoms atsidėti tam tikrą pinigų sumą.

  1. Įvertinkite investavimo riziką

Investavimas visuomet susijęs su rizika, o praeities rezultatai ateities rezultatų negarantuoja – tai nuolat primena investicijų valdytojai. Pradėdami planuoti savarankiškas investicijas, pirmiausia įsivertinkite, kokia yra Jūsų rizikos tolerancija, kitaip tariant, kiek esate pasirengę prarasti, jeigu jūsų investicijos vertė sumažės.

Investavimo rizika turi daug aspektų, tokių, kaip obligacijų įsipareigojimų nevykdymo rizika, kai emitentas gali neįvykdyti įsipareigojimų mokėti palūkanas arba grąžinti pagrindinę sumą ir akcijų kainos svyravimas, dėl kurio investicijų vertė gali smarkiai padidėti arba sumažėti. Be to, paprastai yra aiškus ryšys tarp patiriamos rizikos ir gaunamos investicinės grąžos, tad didesnis uždarbis dažnai reiškia ir didesnę riziką dalį investicijų prarasti. Įvertinę, kokie nuolatiniai investicijų kainų svyravimai Jums priimtini, žinosite, kokios investicijos jums tinkamiausios.

Investuoti galima į tokias finansines priemones, kaip akcijos, obligacijos, investicinių fondų vienetai bei labiau profesionaliems investuotojams skirtus su valiutomis, finansinėmis priemonėmis, tauriaisiais metalais ir prekėmis susietus išvestinius finansinius instrumentus. Taip pat investuoti galima ir į nekilnojamąjį turtą, kolekcines vertybes, tauriuosius metalus bei skolinti sutelktinio finansavimo arba tarpusavio skolinimo platformose. Kiekviena priemonė ar instrumentas turi savų rizikų, kurias būtina įvertinti.

Labai svarbi taisyklė – neinvestuokite į produktus, kurių neišmanote, kad neprarastumėte santaupų ir neįlįstumėte į skolas. Taip pat venkite pasiūlymų investuoti, kai žadamas greitas praturtėjimas be rizikos – tokių investicijų tiesiog nebūna. Visada patikrinkite, ar pasiūlymą investuoti pateikusi įmonė arba interneto svetainė yra įtraukta į Lietuvos banko sudaromą legalių finansų rinkos dalyvių sąrašą www.lb.lt/lt/finansu-rinku-dalyviai.

  1. Investicijas paskirstykite

Investicijų diversifikavimas, arba kitaip – paskirstymas, kai investuojama į įvairius sektorius, geografines vietoves ir turto klases, atlieka svarbų vaidmenį valdant investavimo riziką ir optimizuojant investicijų grąžą.

Tai reiškia, kad nederėtų investuoti į vieną produktą, o investicijų portfelis turėtų būti sudarytas taip, kad, rinkoms svyruojant, kai kurių investicijų mažesnė grąža ar nuostoliai galėtų būti kompensuoti kitų finansinių ar nefinansinių priemonių pelnu. Investicijų krepšelį reikėtų reguliariai peržvelgti ir jį pakoreguoti pagal esamą situaciją.

  1. Sumažinkite investicijų valdymo išlaidas

Nors negalite kontroliuoti būsimos investicijų grąžos, galite kontroliuoti jų administravimo išlaidas – sandorių ir  investicijų valdymo mokesčius. Šios išlaidos gali mažinti jūsų investicijų efektyvumą, todėl šiuos, nors ir iš pirmo žvilgsnio nedidelius, administravimo ar tarpininkavimo mokesčius derėtų įvertinti ir, pagal galimybes, optimizuoti.

  1. Pasidomėkite klasikinėmis investavimo strategijomis

Investavimo strategijos, kurias pradedantysis investuotojas turėtų suprasti ir mokėti pasirinkti sau tinkamą, yra kelios. Tai: aktyvaus arba pasyvaus investavimo strategijos, investicijų į vertę arba į augimą strategijos bei investicijų orientuotų į pajamas arba į pelną strategijos.

Renkantis aktyvaus investavimo strategiją, reikia labai gerai išmanyti rinką ir gebėti prognozuoti, kokie veiksniai jai daro įtaką. Todėl dažnai rekomenduojama rinktis nebrangią pasyviojo investavimo strategiją – pavyzdžiui,  investuoti į indeksų fondus (ETF), kurie nuolat seka finansų rinką.

Vertės investuotojai teikia pirmenybę didelių, ilgai veikiančių įmonių akcijoms, kurios pagal kainos ir pelno santykį (P/E) yra santykinai nebrangios. Tokios strategijos besilaikantys investuotojai tiki, kad akcijose, kurias dauguma nuvertina ir jų kaina rinkoje yra žemesnė, slypi nemenkas potencialas, todėl, prisiimant ribotą riziką, ateityje galima tikėtis pakilusios akcijų vertės. Tai – pakankamai konservatyvus būdas investuoti su mažesne rizika, tačiau ir mažesne galima grąža.

Pasirinkę investicijų į augimą strategiją, priešingai – mato daugiau galimybių uždirbti iš veržlių, sparčiai augančių įmonių akcijų. Patraukliausios – per metus daugiau nei 15 proc. nei vidutiniškai augo rinka augusios įmonės.

Tačiau neretai augimo bendrovių akcijos yra pervertintos, nes ką tik veiklą pradėjusios įmonės nėra stabilios ir visi akcininkams teikiami pažadai dėl būsimos investicinės grąžos taip ir gali likti potencialu. Tai aukštos rizikos investavimo būdas su tikėtina aukštesne grąža.

Į pajamas orientuotą strategiją investuotojai siekia nuolatinio dividendų ir palūkanų srauto, nes jiems reikia periodinės pinigų apyvartos sąskaitoje. Tai strategija, kuri, jos gerbėjų manymu, teikia nuolatinį pajamų srautą ir galimai mažina investavimo riziką. Į pajamas orientuotame investavime daugiausia dėmesio skiriama akcijoms, kurios siūlo dividendų augimą, o pastaruoju metu dėmesys krypsta ir į obligacijas, kurios po ilgo laiko vėl pradėjo generuoti pakankamai aukštą pajamingumą, todėl tapo gera alternatyva dividendinėms akcijoms.

Į pelną orientuoti investuotojai iš esmės nesijaudina dėl nuolatinio pajamų srauto, o ieško investicijų, kurios greičiausiai atneštų grąžą.

  1. Atsidarykite vertybinių popierių (VP) sąskaitą

Kad galėtumėte investuoti (pirkti ir parduoti vertybinius popierius (VP), turite banke arba finansų maklerio įmonėje (FMĮ) atsidaryti tam skirtą sąskaitą.

Nors tokios sąskaitos atidarymas papildomai nekainuoja, investuojant, skirtinguose bankuose taikomi skirtingi finansinių operacijų aptarnavimo mokesčiai – į tai taip pat verta atkreipti dėmesį, planuojant savo investicijų grąžą. Kai sąskaita atidaryta ir investavimo strategija pasirinkta, pradėkite ieškoti norimų finansinių įrankių.

Svarbiausia – laikykitės finansinės disciplinos ir reguliariai domėkitės savo investicijomis.