INVL Logo

Finansų rinkų apžvalga (2021 m. IV ketv.)

Paskutinį metų ketvirtį išsivysčiusio pasaulio akcijų rinkos vėl pasižymėjo stipriu augimu. Nepaisant rinkose tvyrančio neapibrėžtumo, išaugusios infliacijos ir vis griežtesnių JAV Federalinio Rezervo pasisakymų, vienas populiariausių JAV akcijų indeksų „S&P 500″ ketvirčio pabaigoje pasiekė naujas aukštumas. Investuotojų optimizmą paskatino  šviesėjančios JAV ekonomikos augimo perspektyvos ir mažėjantis nedarbas.

Minėtas „S&P 500” indeksas per 2021 m. uždirbo įspūdingą 27 proc. grąžą JAV doleriais. Be to, per 252 prekybos dienas netgi 70 kartų pasiekė naujas aukštumas – tai yra antras geriausias rezultatas istorijoje, lenkė tik 1995 m., kuomet buvo pasiekti 77 nauji kainos rekordai. Istorinė šio indekso grąžų analizė rodo, kad investavus akcijoms esant rekordinėse aukštumose pasiekiama geresnė grąža nei investavus bet kurią kitą dieną, pavyzdžiui, vidutinė vienerių metų grąža tokiu atveju yra lygi 14.6 proc., kai investuojant bet kuria kitą dieną vidutinė metų grąža yra lygi 11.7 proc.

Tuo tarpu, besivystančių šalių akcijų ketvirčio grąža buvo gerokai kuklesnė. Tam daugiausiai įtakos turėjo neigiama Kinijos akcijų grąža, kurią lėmė aukšta reguliacinė rizika technologijų bendrovėms ir įtempti santykiai su JAV, bei neigiama Rusijos akcijų grąža dėl tvyrančios politinės įtampos ir bręstančio konflikto Ukrainos pasienyje.

Paskutinį pernai metų ketvirtį rinkos buvo nervingos ir išsiskyrė dideliais svyravimais. Ketvirčio pradžioje rinkose  akcijų kainos kilo palyginti stabiliai, tačiau antroje ketvirčio pusėje stebėjome kelias dienas trukusius kainų nuosmukius, kuriuos netrukus keisdavo ralis. Staigiausią kainų kritimą nulėmė nauja COVID-19 viruso Omicron atmaina. Iš pradžių šios naujienos lėmė neigiamą investuotojų reakciją, tačiau pasirodžius tyrimams, kad naujoji atmaina nėra tokia pavojinga, kaip nuogąstauta, rinkose vėl įsivyravo optimizmas.

Obligacijų rinkose nuotaika buvo kiek nuosaikesnė – infliacijai mušant naujas aukštumas visame pasaulyje, o palūkanų normoms esant žemumose, centrinių bankų vadovai pradėjo jausti stiprų spaudimą nutraukti skatinamąją pinigų politiką. Tą patvirtino ir Federalinių Rezervų Sistemos vadovas J. Powell, pripažindamas, kad JAV centrinio banko atstovai nebesitiki, kad infliacijos šuolis bus tik laikinas. FED taip pat oficialiai patvirtino ir pradėjo obligacijų supirkimo tempo mažinimą po 15 mlrd. JAV dolerių kas mėnesį, tikėdamiesi užbaigti supirkimo programą per pusę metų ar netgi anksčiau. Be to, taip pat buvo pranešta, kad siekiant pažaboti siautėjančią infliaciją, finansų rinkų dalyviai gali laukti trijų palūkanų normų kėlimų per 2022 metus. ECB, savo ruožtu, pranešė, kad 2022 metų kovą turėtų pasibaigti PEPP obligacijų supirkimo programa. Rinkai pradėjus tikėtis agresyvesnių Federalinio Rezervo veiksmų, trumpalaikės obligacijos atpigo, o ilgalaikės obligacijos kaip tik brango atsižvelgiant į griežtesnes infliacijos valdymo priemones.

Investicijos į vertės ir mažiausio kintamumo akcijas mūsų fonduose toliau sudaro didesnę dalį nei atitinkamame lyginamajame indekse, nes tikime, kad šios akcijos yra linkusios geriau pasirodyti infliacinėje ir didelių svyravimų aplinkoje. Taip pat šį ketvirtį alternatyvių investicijų krepšelį papildėme investicijomis į naują privataus kapitalo fondą „Genesis Private Equity Fund“, kuris investuoja į Čekijos bei kitų Centrinės ir Rytų Europos šalių privataus kapitalo įmones. Taigi toliau didiname valdomų fondų diversifikaciją bei atsparumą trumpalaikiams rinkos svyravimams. Subalansuotuose fonduose besivystančių valstybių obligacijų alokaciją toliau dengiame atskiromis investicijomis, kurios turi trumpesnę finansinę trukmę, todėl esame labiau apsaugoję fondo dalyvių turtą nuo obligacijų nuvertėjimo, kai centriniai bankai stabdys skatinimo programas bei kels palūkanų normas.