INVL Logo

Finansų rinkų apžvalga: tendencijos 2021 m. I ketvirtį išliko palankios

Tendencijos finansų rinkose pirmąjį ketvirtį išliko palankios. Įsibėgėjantys vakcinavimo procesai, atsigavęs tarptautinės prekybos pulsas ir eilėje šalių patvirtintos ekonomikos skatinimo priemonės didino investuotojų tikėjimą šviesesnėmis pasaulio ekonominėmis perspektyvomis.

Gerinamos makroekonominės prognozės. Dėl šių aplinkybių ir atsitraukusių su pandemija susijusių rizikų palankesniu pasaulio ekonomikos atsigavimo scenarijumi pasidalino ir tarptautinės institucijos. Anot Tarptautinio valiutos fondo, pasaulio ūkis šiemet turėtų ūgtelėti net 6 proc., o kitąmet 4,4 proc.

Šviesios perspektyvos brėžiamos ir svarbiausiai pasaulio ekonomikai – JAV. Įspūdingi vakcinacijos tempai, patvirtintas 1,9 trilijono JAV dolerių ekonomikos skatinimo paketas padės JAV ūkiui šiemet įsibėgėti net 6,4 proc. Jau šiemet JAV užglaistys dėl pandemijos susidariusias ekonomikos spragas ir net viršyti prieš pandemiją stebėtą BVP rezultatą. Kitoms brandžioms pasaulio ekonomikoms prognozuojamas vangesnis ekonomikos atsigavimas.

Iš augimo – į vertės akcijas. Tokios optimistinės JAV raidos perspektyvos sužadino investuotojų lūkesčius dėl tikėtino vartojimo šuolio pasibaigus suvaržymams ir galimos aukštesnės infliacijos. FED vadovas J. Powell taip pat pranešė, kad obligacijų supirkimo tempų greitu metu mažinti neplanuoja, todėl pinigų kiekis rinkoje ir toliau išliks didelis. Augantys infliacijos lūkesčiai neigiamai veikia ilgalaikes obligacijas ir augimo akcijas (kurios tikisi didžiąją pelno dalį uždirbti tolimesnėje ateityje), nes sumažina dabartinę būsimų pinigų srautų vertę. Tuo tarpu vertės akcijos stipriai brango investuotojams tikintis ekonomikos atsigavimo netolimoje ateityje.

Nerimo fonas išlieka. Nepaisant teigiamų ekonomikos augimo prognozių, investuotojų nuotaikos stipriai svyruoja. Tai lemia nerimas dėl naujų COVID-19 protrūkių, plintančių naujų viruso atmainų, augančios skolos pasaulyje bei baimių, kad FED gali pradėti kelti palūkanų normas kovoje su infliacija. Vis dėlto, pandemijos metamas neapibrėžtumo šešėlis finansų rinkose po truputį trumpėja kaskart sužinant naujienas apie vakcinacijos sėkmę, ar mažesnius karantino ribojimus.

Netrūko ir nestandartinių istorijų. Pavyzdžiui, „Game Stop“ akcijų amerikietiški kalneliai. Smulkūs investuotojai, siekdami atkeršyti finansų rinkų banginiams spekuliantams – apribotos rizikos fondams (angl. hedge funds) – susitelkė bendram tikslui ir tapo reikšminga rinkos jėga. Naujose investavimo platformose aktyviai koordinuodami savo veiksmus jie pirko kelių įmonių (tarp jų ir Game Stop) akcijas, kuriose dideles „trumpąsias“ pozicijas turėjo minėti didieji spekuliatyvūs fondai. Dėl parduotų skolon akcijų (jų neturint) brangimo, kai kurie instituciniai investuotojai buvo priversti atpirkti akcijas rinkoje, kad uždarytų „trumpąsias“ pozicijas, taip fiksuodami nuostolius ir dar labiau pakeldami akcijos kainą. Dėl šių rinkos dalyvių veiksmų „Game Stop“ akcijos kaina per kelias savaites pašoko keliolika kartų, vėliau krito ir vėl kilo. Šią kainų švytuoklę lydinčios asmeninės istorijos nepaliko abejingų ne tik finansų pasaulyje, bet ir už jo ribų, o pats reiškinys paskatino plačias ir audringas diskusijas dėl investuotojų veiksmų teisėtumo. Ketvirčio pabaigoje dėl itin didelio skolintų lėšų naudojimo ir negebėjimo įvykdyti savo įsipareigojimų dar vienas rizikos kapitalo fondas „Archegos Capital“ buvo priverstas likviduoti milijardines pozicijas. O tai lėmė reikšmingus nuostolius jo kreditoriams, dideliems bankams, tokiems kaip „Goldman Sachs“ ir „Credit Suisse“.

Skolos vertybiniams popieriams – metas sudėtingas. Nuo pat 2021 m. pradžios tiek išsivysčiusių, tiek besivystančių šalių obligacijų rinkos rodė silpnėjimo ženklus. Tai lėmė išaugę ekonomikos augimo ir infliacijos lūkesčiai bei baimės, kad siekdama suvaldyti įsibėgėjančią infliaciją Federalinių Rezervų Sistema gali nutraukti skatinamąją politiką.

Sausio pradžioje JAV 10 metų obligacijų pajamingumas kirto psichologinį 1 procento lygį, o iki kovo galo pasiekė net 1,74 proc. (augantys obligacijų pajamingumai reiškia, kad jų kainos krenta). Kylantys JAV obligacijų pajamingumai neigiamai veikia ir besivystančių šalių obligacijoms, kadangi išaugus mažiau rizikingų obligacijų pajamingumui, jos ne tik tampa patrauklesnės kaip investicinė priemonė, bet ir padidina absoliučius skolinimosi kaštus besivystančioms rinkoms, kurios dažnai skolinasi JAV doleriais. Dėl šių priežasčių stiprėjo JAV doleris, papildomai prisidėdamas prie spaudimo besivystančioms rinkoms, kurios yra priverstos kelti palūkanų normas arba pirkti savo valiutą bei naudoti užsienio valiutos rezervus, siekdamos išlaikyti stabilų valiutų kursą.

Nepaisant neapibrėžtumo rinkoje ir didelės obligacijų pasiūlos, pirminė obligacijų rinka išliko stipri, o naujai išleidžiamų obligacijų paklausa dažnai kelis kartus viršydavo emisijos dydį. Taip pat verta paminėti, kad įmonių obligacijos laikėsi gerokai tvirčiau nei valstybių skolos vertybiniai popieriai, nes valstybės, toliau vykdydamos skatinamąją fiskalinę politiką, turėjo gerokai daugiau skolintis.

Primename, kad investuodami prisiimate investicinę riziką. Investicijos gali būti ir pelningos, ir nuostolingos, Jūs galite negauti finansinės naudos, prarasti dalį ar net visą investuotą sumą. Investicijų praeities rezultatai parodo tik investicijų vertės pokyčius per buvusį laikotarpį ir negarantuoja ateities rezultatų. Visa išdėstyta informacija yra informacinio pobūdžio ir negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, pasiūlymas ar kvietimas investuoti į straipsnyje minimas finansines priemones. „INVL Asset Management” nėra atsakinga už šios informacijos netikslumus, pasikeitimus, taip pat ir nuostolius, kurių gali atsirasti, kai investicijos grindžiamos šia informacija.