INVL Logo

Periodinis investavimas – kodėl šį būdą naudoja profesionalai

Ar žinote, kad patyrę investuotojai ir įvairių investicinių, taip pat ir pensijų fondų valdytojai investuoja periodiškai – tai yra įvairius turto, į kuriuos investuoja fondai, vienetus perka palaipsniui ir viena investicija gali trukti, pavyzdžiui, 10 ar net daugiau metų. Kodėl?

Kai po truputį investuojame ilgą laikotarpiu, tai turto vienetų įsigyjame ir tuomet, kai jų vertė galbūt yra pakilusi, ir tuomet, kai jų vertė, nukritusi – gauname tokį viduriuką, o rezultatus tuomet formuoja ilgalaikės rinkos tendencijos ir trumpalaikiai nuosmukiai investicinei grąžai turi mažesnę įtaką“, – paaiškina INVL Investicijų valdymo padalinio vadovas Vaidotas Rūkas.

Kaip jūs galite pasitelkti periodinį investavimą ir gauti iš to naudos? Daugelis gyventojų, kurie taupo pensijų fonduose, būtent ir atlieka periodinį investavimą, kiekvieną mėnesį įnešdami didesnę ar mažesnę sumą į savo pensijų fondą. Tai reiškia, kad pensijų fondo vienetai perkami ir tuomet, kai rinkos kyla, ir tuomet, kai rinkos krenta.

Didžiausia klaida, kurią daro taupantieji – įmokų mokėjimo sustabdymas rinkoms krentant. Mat tuomet fondo vienetai įsigyjami santykinai žemesne kaina ir turi didesnį grąžos potencialą.

Periodinio investavimo privalumai:

  • Disciplina. Vienas periodinio investavimo privalumų – disciplina. Taip investuojantis žmogus turi aiškų finansinį planą ir dalį savo pajamų privalomai ar savanoriškai nuolat investuoja.
  • Rizikų valdymas. Investuojant ilgą laiką ir periodiškai investicinis turtas perkamas ir tuomet, kai jo vertė auga, ir tuomet, kai krenta. Taip ženkliai sumažėja rizika investuoti netinkamu metu, pavyzdžiui, kai vertė pasiekia piką. Dėl rinkų svyravimo vėliau vertei kritus gali būti sudėtinga uždirbti grąžą.
  • Sumažina emocijų įtaką portfelio grąžai. Periodinis investavimas sumažina emocijų faktorių apsisprendimui investuoti. Žmonėms patinka investuoti, kai rinkos klesti ir auga, ir jie baiminasi tai daryti rinkoms nukritus. Tačiau patyrę investicijų valdytojai kaip tik čia mato galimybių. Tad iš tiesų emocijos gali sumažinti galimybę uždirbti.

Kokia turėtų būti investavimo trukmė?

Finansų rinkose yra įprasta investavimo laikotarpius skirstyti pagal jų trukmę – jeigu ji yra trumpesnė nei 3 metai, toks investavimo periodas vadinamas trumpu, jeigu jis yra 3–7 metai, vadinamas vidutiniu, o 7-10 ir daugiau metų vadinamas ilguoju investavimo laikotarpiu.

Investavimo strategija priklauso nuo kelių veiksnių – investavimo tikslo, investavimo laikotarpio, rizikos tolerancijos, investuojamos sumos ir pan. Žinant savo tikslą ir nusimačius periodą, per kurį įmanoma jį pasiekti, galima pasirinkti tam tinkančius investicinius įrankius.

Pavyzdžiui, jeigu norima investuoti trumpuoju periodu, reikėtų pasirinkti ne tokias rizikingas finansines priemones – indėlius, vyriausybių obligacijas ar nuosaikios rizikos obligacijų fondus, kurie padeda išlaikyti ir pamažu auginti turimą kapitalą.

Investuojant 5–7 metus ir ilgiau, patartina subalansuoti akcijų ir obligacijų dalį portfelyje, o artėjant laikui, kai norėsite lėšas atsiimti, riziką – akcijų dalį – reikėtų mažinti.

Taip veikia, pavyzdžiui, ir II pakopos gyvenimo ciklo pensijų fondai. Tik pradėję savo karjerą gyventojai įtraukiami į kaupimą, kad galėtų investuoti ilgai ir pasinaudoti sudėtinių palūkanų efektu, o kas mėnesį pervedamos įmokos suteikia periodinio investavimo privalumų. Iš pradžių fondai investuoja rizikingai ir jų gyventojo sukaupto turto vertės svyravimai gali būti dideli, bet artėjant pensiniam amžiui pensijų fondo rizika mažinama ir siekiama turtą apsaugoti, kad gyventojas gautų daugiau sukaupto turto.

Kokiu periodiškumu geriausia investuoti?

Populiariausias būdas, kai investuojama tam tikra dalis nuo atlyginimo kas mėnesį, tačiau galima tai daryti ir kas savaitę ar kasdien – viskas priklauso nuo turimų laisvų lėšų kiekio ir komisinio mokesčio už investavimo operacijas. Jeigu jis bus didelis, komisiniai gali „suvalgyti“ dalį potencialaus pelno.

Dalimis investuoti galima ir turimą didesnę sukauptą pinigų sumą, mat, pritaikius periodinio investavimo principą, mažėja tikimybė, kad pinigai bus įdarbinti netinkamu laiku– esant aukštai rinkos kainai.

Kai ekonominė aplinka ir jos perspektyvos ateityje nėra iki galo aiškios, o taip yra visada, periodinis investavimas yra vienas patogiausių ir mažiausiai stresą keliančių investavimo būdų.

Svarbu:

Kaupiant pensijų fonduose yra prisiimama investavimo rizika. Pensijų kaupimo bendrovė negarantuoja investicijų pelningumo. Investicinių vienetų vertė gali ir kilti, ir kristi. Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Praeities investicijų valdymo rezultatai negarantuoja tokių pačių rezultatų ir pelningumo ateityje.

Prieš priimant sprendimą investuoti, rekomenduojame atsakingai ir kruopščiai pasirinkti investicinį produktą, įvertinti su investicijomis susijusias rizikas, taikomus atskaitymus bei atidžiai perskaityti II pakopos pensijų fondų ir III pakopos pensijų fondų aktualias taisykles.

Visa išdėstyta informacija yra reklaminio pobūdžio, kuri negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, pasiūlymas ar kvietimas kaupti lėšas „INVL Asset Management“ valdomuose pensijų fonduose.  Pateikiama informacija negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas. Nors šis turinys yra pagrįstas šaltiniais, kurie yra laikomi patikimais, „INVL Asset Management“ nėra atsakinga už šios informacijos netikslumus, pasikeitimus, taip pat ir nuostolius, kurių gali atsirasti, kai investicijos grindžiamos šia informacija.