INVL Logo

„Moldova-Agroindbank“ grynasis pelnas šiemet išaugo 14,3 proc. 

Didžiausias Moldovos komercinis bankas „Moldova-Agroindbank“ (maib), kurio akcininke yra pirmaujanti Baltijos šalyse investicijų valdymo ir gyvybės draudimo grupė „Invalda INVL“, per šių metų devynis mėnesius uždirbo 958 mln. Moldovos lėjų (MDL, arba 50 mln. eurų) neaudituoto grynojo pelno –14,3 proc. daugiau nei tą patį praėjusiųjų metų laikotarpį.

Banko grynosios palūkanų pajamos sausio-rugsėjo mėn. siekė 1,63 mlrd. MDL (85 mln. eurų) ir buvo 7,3 proc. didesnės nei per 2022 metų devynis mėnesius. Grynosios komisinių pajamos lyginamuoju laikotarpiu išaugo 15,9 proc. iki 311 mln. MDL (16 mln. eurų).

Banko paskolų portfelis 2023 metų rugsėjo pabaigoje sudarė 23,8 mlrd. MDL (1,24 mlrd. eurų) ir buvo 10 proc. didesnis nei prieš metus. Paskolos verslui per metus išaugo 7,4 proc., paskolų portfelis gyventojams – 11,9 proc.

Maib klientų indėlių suma šių metų rugsėjo pabaigoje buvo 35,8 mlrd. MDL (1,87 mlrd. eurų) – 18,9 proc. didesnė nei prieš metus.

„Bankas dar labiau sustiprino savo, kaip lyderiaujančio šalies banko, pozicijas aktyviai skolindamas ir siūlydamas naujas skaitmenines paslaugas savo klientams“, – sako maib stebėtojų tarybos pirmininkas, INVL grupės privataus kapitalo vadovas Vytautas Plunksnis.

2023 metų rugsėjo pabaigoje maib turtas buvo 48,7 mlrd. MDL (2,54 mlrd. eurų) –  19,8 proc. didesnis nei prieš metus. Banko kapitalo pakankamumo rodiklis buvo 23 proc., likvidumo rodiklis – 246 proc.

Vienas iš strateginių maib tikslų – listingavimas tarptautinėje vertybinių popierių biržoje. 2022 m. gruodžio mėn. maib akcininkai pritarė siūlymui įtraukti banko akcijas į Bukarešto vertybinių popierių biržą.

„Tam, kad galimas įtraukimas į biržos prekybos sąrašus būtų sėkmingas, maib įgyvendino pertvarkos strategiją, kurioje daugiausia dėmesio skiriama klientų patirčiai ir skaitmeniniams pasiūlymams, o įmonės valdymas ir informacijos atskleidimas investuotojams atitinka geriausią tarptautinę praktiką. Preliminarus Rumunijos ir tarptautinių investuotojų vertinimas parodė, kad yra didžiulis susidomėjimas dėl maib listingavimo, įskaitant Bukarešto vertybinių popierių biržos parama tokiam žingsniui. Tačiau šiuo metu dėl tam tikrų galiojančių Moldovos teisės aktų nuostatų įtraukimas į biržos sąrašus yra neįmanomas“, – sako V. Plunksnis.

Konkrečiai tai susiję su 1 proc. akcijų paketo patvirtinimo riba ir reikalavimu pranešti apie bet kokį nupirktų akcijų skaičių, taip pat kai kuriomis kitomis smulkesnėmis nuostatomis. Šios konkrečios teisės aktų nuostatos riboja likvidumą atviroje rinkoje ir daro galimą įtraukimą į biržos sąrašus nepatrauklų tarptautiniams portfelių investuotojams, kuriems rinkos likvidumas yra privalomas. Maib toliau bendradarbiauja su visomis suinteresuotosiomis šalimis, kad šie įstatymo punktai būtų pakeisti, kartu užtikrinant, kad būtų išlaikytas Moldovos bankų sistemos stabilumas.

Šių metų spalio gale tarptautinis leidinys „Euromoney“ pripažino maib kaip geriausiu banku smulkiam-vidutiniam verslui, bankui teko 47 proc. tokių paskolų 2023 metais šalyje.  Tuo tarpu „Global Finance“ pripažino maib kaip geriausiu banku Moldovoje, pabrėždamas aktyvų banko skolinimą šiemet.

Pernai maib uždirbo 1,13 mlrd. Moldovos lėjų (MDL, arba 56,8 mln. eurų) grynojo pelno – 56,8 proc. daugiau nei 2021 metais. Praėjusių metų pelną didino pirmąjį ketvirtį įvykęs vienkartinis sandoris dėl nurašytos paskolos pardavimo už 11,5 mln. eurų.

Apie maib

Maib yra didžiausias Moldovos bankas, kuriam 2023 m. rugsėjo 30 d. teko 34 proc. šalies bankų turto ir 38   proc. paskolų. Bankas aptarnauja daugiau nei trečdalį Moldovos gyventojų ir yra vienas didžiausių šalies darbdavių. Bankas pasižymi aukštu kapitalizacijos lygiu – 2023 m. rugsėjo 30 d. kapitalo pakankamumo rodiklis buvo 23 proc. Maib yra pripažintas dėl klientų aptarnavimo kokybės ir produktų inovacijų. 

Nuo 2018 m. didžiausias maib akcininkas yra investuotojų konsorciumas, kurį sudaro Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas, Baltijos šalyse pirmaujanti investicijų valdymo ir gyvybės draudimo grupė „Invalda INVL“ ir į besivystančią Europą orientuota privataus kapitalo fondų valdytoja „Horizon Capital“. 

Apie INVL 

INVL – tai Baltijos šalyse pirmaujanti investicijų valdymo ir gyvybės draudimo grupė, kurios įmonės valdo pensijų, investicinius fondus ir gyvybės draudimo kryptis, individualius portfelius, privataus kapitalo ir kitas alternatyvias investicijas. Grupės bendrovėms daugiau kaip 300 tūkst. klientų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje bei tarptautiniai investuotojai patikėjo valdyti daugiau kaip 2 mlrd. eurų vertės turto. Jau daugiau kaip 30 metų veikianti grupė sukaupė svarią patirtį, valdydama privataus kapitalo turtą ir kurdama savo sričių pirmaujančius rinkos žaidėjus Baltijos šalyse ir Vidurio bei Rytų Europos regione.