INVL Logo

7 būdai susigrąžinti įprastą finansų režimą po vasaros

Kėlionės, lėktuvo bilietai, viešbučiai, ekskursijos, vakarienės restoranuose, ledai vaikams, užkandžiai ir suvenyrai… atostogaudami, savęs neribojate. Lengva tiesiog braukyti banko kortele – juk dar vienas kokteilis nepakenks, tiesa? Kad ir kokios nuostabios būtų atostogos, bet grįžimas į įprastą gyvenimą yra neišvengiamas. Daugeliui pažįstama poatostoginė finansinė krizė – kai grįžę po atostogų suprantame, jog kortelėje liko mažiau nei planuota. Dalinamės INVL tarpininkų tinklo plėtros vadovės, finansų konsultantės Jūratės Būčienės 7 patarimais, kaip grąžinti savo biudžetą į vėžes.

1. Įvertinkite situaciją

Kad ir kaip būtų baugu pažiūrėti į banko sąskaitą po atostogų – tai padaryti būtina. Peržiūrėkite visas kredito ir debeto korteles – galbūt esate geresnėje situacijoje nei manote. Jei ne, bent jau žinosite, kiek pinigų likę, kiek esate skolingas ir ką turite padaryti, kad skolas kuo greičiau padengtumėte. Bet kokiu atveju – identifikavus situaciją, lengviau spręsti, ką daryti toliau.

2. Žinokite, kur dingsta pinigai

Grįžimas po atostogų – puikus laikas paanalizuoti, kam kiekvieną mėnesį išleidžiate daugiausiai pinigų. Galite pasinaudoti biudžeto programėlėmis, kurios kaskart automatiškai fiksuos kam ir kiek išleidžiate. Mėnesio pabaigoje programėlės ataskaitoje matysite tikrąją išlaidų situaciją. Galbūt suprasite, kad maisto produktams išleidžiate dvigubai daugiau nei manėte. Arba sužinosite, kad mokate didelius pinigus už narystę sporto salėje, kurią per pastaruosius šešis mėnesius naudojote tik kelis kartus. Turėdami išlaidų apžvalgą, galite pradėti galvoti apie tai, kurios išlaidos yra būtinos ir kur galima sutaupyti.

3. Atlikite finansinių paslaugų patikrinimą

Taigi, atšaukę narystę sporto salėje, kuria nesinaudojate, ilgainiui galėsite sutaupyti daug pinigų. Tas pats galioja ir kitoms jūsų fiksuotoms išlaidoms. Atidžiai peržiūrėkite sąskaitas ir patikrinkite, ar jums tikrai reikia visų dalykų, už kuriuos mokate: ar turite pigiausią ir geriausią telefono planą? Ar mokate už kredito kortelę, kuri, iš tikrųjų, tik guli stalčiuje ir renka dulkes? Gal galite susitarti dėl mažesnių palūkanų už banko paskolą? Ar esate patenkintas savo draudimo kaina, gal galite gauti tą patį draudimą mažesne kaina kitur? Ar tikrai Jums reikalinga tokia gausybė kanalų ir visus juos žiūrite?

Televiziją galite pakeisti kita laisvalaikio praktika: galite pradėti skaityti knygas, dažniau išeiti į lauką ar bendrauti su artimaisiais.

O jeigu vietoje visuomeninio transporto ar automobilio pradėtumėte važinėti dviračiu? Iš pradžių tokia idėja gali pasirodyti keista. Bet jei įsigilintumėte… Važiavimas dviračiu – tai ne tik nemokamas būdas judėti, tai naudinga sveikatai bei ekologijai.

Atlikdami nuolatinių išlaidų patikrinimą, tikriausiai aptiksite vieną ar dvi vietas, kuriose galite imtis veiksmų – sumažinti išlaidas ir sutaupyti pinigų.


Jūratė Bučienė, INVL tarpininkų tinklo plėtros vadovė

 

4. Grąžinkite arba parduokite daiktus, kurių jums nereikia

Asmeniniai finansai produktyviau gali būti valdomi ir išparduodant nereikalingus daiktus. Ko gero, namuose turite kelis daiktus, kuriais nesinaudojate, tačiau kurie kitiems gali būti vertingi: seną trintuvą, telefoną, skalbimo mašiną, išaugtą suknelę, marškinėlius, nusibodusią rankinę – visa tai puikiausiai galima parduoti. Šiuos daiktus kruopščiai išvalykite, išplaukite, nufotografuokite ir įdėkite skelbimą į specialų puslapį.

5. Nepirkite impulsyviai

Atrodytų, jog maistas, transportas ir būstas sudaro didžiąją dalį išlaidų. Tačiau nebūtinai tai tiesa – dažnai maži ir nereikalingi pirkiniai sudaro didesnę išlaidų dalį nei galima pagalvoti.

Reikia suprasti, kad taupymas nėra pinigų neleidimas – tai sumanus ir apgalvotas išlaidų suvaldymas. Taupant reikėtų atsisakyti išlaidų neesminiams dalykams ir atidžiai suplanuoti, kas yra būtina. Į parduotuvę eikite tik turėdami pirkinių sąrašą. Venkite impulsyvių, emocinių pirkinių, kurių nėra jūsų maisto prekių sąraše. Didesnius pirkinius įsigykite tik gerai apsvarstę, ar jie jums tikrai reikalingi.

Klasifikuokite savo norus į „malonu turėti“ ir „būtina turėti“ – kaip suprantate pirma yra būtinumas, o malonumas gali truputi ir palaukti – juk jūs ką tik po malonių atostogų. Ši paprasta apsipirkimo taktika leidžia lengviau nustatyti pirkinių prioritetus.

6. Gaminkite maistą namuose

Pietų dėžutė vietoje kavinės! Sutaupykite daug pinigų patys ruošdami patiekalus, o ne bėgdami į kavinę. Norite susitikti su seniai matytais draugais? Vietoje vakaro mieste pakvieskite juos į savo namus. Pasigaminkite kartu vakarienę ir puikiai praleiskite laiką: išleisite gerokai mažiau! Jūsų piniginė ir kūno formos už tai jums padėkos.

7. Mokesčių lengvatos

Pasikonsultuokite su specialistais, kokios jums yra taikomos mokesčių lengvatos. Paminėsiu, kad yra galimybė susigrąžinti dalį pinigų už: pastatų apdailą, remontą, automobilio remontą, vaikų priežiūrą, gyvybės draudimo įmokas, įmokas į pensijų fondus, įmokas už studijas, palūkanas už kreditą.

 

Tai viskas! Tikimės, kad šie patarimai padės jums išlaikyti stabilumą piniginėje.