2016 m. spalis
APŽVALGA

Pokyčiai pasaulio finansų rinkose atveria naujas investavimo kryptis

Kur tinkamai nukreipti investicijas – šis klausimas iškyla nuolat, ypač pasigirdus kalboms apie tai, kad tradiciniai investavimo būdai nebėra veiksmingi. Panaši situacija klostosi ir dabar, kai investicijos į Vakarų šalių obligacijas žada neigiamas palūkanas, išsivysčiusių pasaulio valstybių akcijų kainos pasiekė istorines aukštumas, o investuotojų žvilgsniai vis dažniau krypsta į besivystančių šalių rinkas.

Nepaisant rinkų pokyčių, „INVL Asset Management“ Investicijų valdymo departamento direktorius Tomas Krakauskas šiuo metu galvojantiems apie investicijas pirmiausia pataria įvertinti savo ar šeimos finansinius tikslus ir atsižvelgiant į juos priimti sprendimus. Be to, svarbu prisiminti, kad nuolat rinkų patiriamą svyravimų riziką sumažina periodinis investavimas.

Lūžio taškas rinkose

Atkreipti dėmesį į naujas rinkų galimybes pastaruoju metu privertė investavimo ekspertai, prabilę apie pokyčius rinkose. „INVL Asset Management“ fondų valdytojo Justino Gatavecko nuomone, situacija pasaulio rinkose, kuriose iki šiol dominavo Vakarų rinkos, šiemet keičiasi iš esmės.

„Vyksta lūžis – jei išsivysčiusiose rinkose įmonių pelnai mažėja, o akcijų kainos yra pasiekusios istorines aukštumas, tai besivystančiose rinkose augant įmonių pelnams, teigiamą impulsą gauna ir akcijų kainos“, - sakė investuotojas.

Jo teigimu, pokyčiai besivystančių šalių rinkose prasidėjo šių metų pradžioje, kai žaliavų, kurios yra neatsiejamos nuo besivystančių rinkų, kainos pasiekė visiškas žemumas. „Istoriškai žaliavos tik kartą yra nusiritusios taip žemai, kaip šiemet“, – pastebi J. Gataveckas.

Besivystančios rinkos pasiekė gerą rezultatą

Šiais metais besivystančių rinkų indeksų augimas lenkia išsivysčiusias valstybes. Lotynų Amerikos akcijų rinka šiemet jau pakilo 24 proc., Rytų Europos – 14 proc., Azijos – 8 proc. Pastarojo regiono akcijų kainos yra išlieka brangiausios tarp besivystančių šalių, o Lotynų Amerikos įmonės siūlo solidžiausią potencialą.

Tuo tarpu išsivysčiusių valstybių rinkos atrodo silpniau – lyderės poziciją išlaikė JAV akcijų rinka su 3-4 proc. grąža šiemet, Vakarų Europa prarado beveik 5 proc., o kita didžioji rinka, Japonija, išliko daugmaž nepakitusi.

Pasak J. Gatavecko, vertinant pastarųjų metų įvykius pasaulyje, išsivysčiusio pasaulio akcijų rinkose šiemet fiksuojamą 0-4 proc. grąžą galima įvardinti kaip gerą rezultatą.

Išsivysčiusių pasaulio rinkų akcijos šiuo metu yra istoriškai brangios. Akcijų kilimą JAV iki 2014 m. palaikė įmonių pelno augimas, tačiau nuo tol pelnas krenta. Europos įmonių pelnai išlieka panašiame lygyje kaip 2009–2010 m. Aukštas akcijų kainas šiame regione, anot ekspertų, palaiko centriniai bankai.

„Investuotojams šiuo metu tenka būti itin išrankiems. Jeigu norima investuoti 5-10 metų, reikia kritiškai įvertinti situaciją pasaulio rinkose, kainas bei savo pasirinkimą“, - sakė J. Gataveckas.

Skatina investuoti periodiškai

Nors seniai žinoma, kad nemažai nepatyrusių investuotojų yra linkę reaguoti į trumpalaikius rinkų svyravimus, ekspertai pataria orientuotis į ilgalaikį periodinį investavimą.

„Lengviau išgyventi tokius trumpalaikę įtaką turinčius ir ne visada prognozuojamus įvykius kaip „Brexit“ leidžia periodinis investavimas. Jis sumažina rinkų svyravimų įtaką ir nereikalauja didelio finansinio kapitalo, kas yra palanku neturintiems didelės finansinės patirties“, - sakė T. Krakauskas.

Finansų konsultantai atkreipia dėmesį, kad investavimo instrumentus būtina pasirinkti pagal savo toleruojamą rizikos laipsnį, laukiamą grąžą, investavimo terminą bei finansinę padėtį, įvertinant šiems instrumentams taikomus mokesčius bei diversifikuojant investuojamas lėšas.

Aktualios nuorodos:
„INVL Asset Management“ pensijų fondai;
„INVL Asset Management“ investiciniai fondai;
„Invalda INVL“;
„INVL Baltic Real Estate“;
„INVL Baltic Farmland“;
„INVL Technology“.

 

« Grįžti į 1 puslapį