INVL Logo

Ką būtina žinoti apie kišenpinigius?

Kuomet kalbame apie finansinį vaikų raštingumą, tėvai turėtų įsiminti skaičių „septyni“. Kaip rodo Kembridžo universiteto mokslininkų atliktas tyrimas, būtent septynerių metų vaikas jau būna susiformavęs finansinio raštingumo pagrindus. Kada ir kaip kalbėti su vaikais apie pinigus ir kiek jų duoti pasakoja Finansų ekspertė dr. Dalia Kolmatsui, „INVL Asset Management“ Pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė.

Ikimokyklinukai

Pirmoji vaiko pažintis su pinigais – pirkimas. Kai ketverių metų vaikas parduotuvėje prašo nupirkti sulčių, jis mato, kad tėvai atlieka kažkokį veiksmą kasoje. Tuomet derėtų paminėti, kad tėvai pinigus iškeičia į sultis. Visai gera mintis apsipirkus vaikui parodyti kasos čekį. Pinigai mažyliams – sudėtinga sąvoka. Jie gali būti ir popieriai ir metaliniai ir… kortelėje. O štai skaičius čekyje – visada to paties pavidalo.

Pradinukai

Tyrimai rodo, kad 5 – 10 metų vaikai tampa aktyviais pirkimo proceso dalyviais. Šiame amžiaus tarpsnyje tėvai turėtų padėti jiems suvokti tris dalykus: kad pinigai yra keičiami į daiktus ir paslaugas, kad pinigus reikia uždirbti ir, kad juos galima taupyti.

Taupymas vaikus išmoko disciplinos, planavimo ir kantrybės. Pradinukų tėvams patariame padėti vaikams susikurti svajonę, kuriai vaikas gali pradėti taupyti. Taip pat svarbu sudaryti galimybių užsidirbti. Pavyzdžiui, atliekant namų ruošos darbus.

11 – 14 metų vaikai

Jei pradinukai pinigų dažniau gauna už pagalbą namuose, o juos išleidžia kartu su tėvais, penktokas jau savarankiškai imasi pirkinių. Tam jis turėtų gauti kišenpinigių. Tokio amžiaus vaikus galima pradėti mokyti pinigus leisti protingai. Kišenpinigių derėtų skirti ne vienai dienai, o visai savaitei. Pirmus kartus vaikas, greičiausiai, viską išleis per pirmąją dieną. Tačiau tėvai turėtų nenusileisti ir papildomų pinigų vaikui neduoti. Išimtimi galėtų būti papildomas uždarbis už pagalbą namų ruošoje. Ilgainiui vaikas išmoks biudžeto planavimo ir atsakingo išlaidavimo principų.

14–19 metų paaugliai

Paaugliai siekia nepriklausomybės, finansinės – taip pat. Tokio amžiaus vaikas jau geba suvokti, kuo skiriasi taupymas nuo investavimo. Mokėti taupyti – svarbu, tačiau, norint, kad vaikas išmoktų pats kurti finansinę gerovę, išmokykite jį investuoti.

Paskutinis patarimas tėvams

Būkite pavyzdžiu. Jei skundžiatės išaugusiomis išlaidomis, pasistenkite prie vaikų neišlaidauti. Vaikai nesupras, kodėl vieną dieną pergyvendami dėl pinigų, kitą juos leidžiate beatodairiškai. Jei norite, kad vaikai išsiugdytų gerus finansinio raštingumo įgūdžius, patys leiskite pinigus protingai: kaupkite ir investuokite.