INVL Logo

Finansų rinkų apžvalga: infliacijos šuolis 2021 m. II ketvirtį neišgąsdino

Antrąjį metų ketvirtį finansų rinkų dalyvių optimizmas neblėso. Tai ir toliau kaitina akcijų vertes. Pavyzdžiui, populiariausias JAV rinkas sekantis S&P 500 indeksas kyla net penktą mėnesį iš eilės. Tokias investuotojų nuotaikas kursto ryškus vakcinacijos progresas pagrindinėse ekonomikose ir sveiki makroekonominiai rodikliai.

Atsigavimą temdo įsiplieskusi infliacija. Nepaisant tarp investuotojų tvyrančio optimizmo dėl sparčiai atsigaunančios ekonomikos bei vartojimo šuolio, rinkų dalyviams nerimą kelia įsibėgėjanti infliacija. Gegužės mėnesį JAV fiksuotas net 5 proc. metinis vartotojų kainų indekso augimas. Tai didžiausias kainų šuolis nuo 2008 m. Po ilgos pertraukos ir Eurozonos infliacija jau visai drąsiai flirtuoja su 2 proc. ECB nustatytu tiksliniu lygiu.

Popandeminės infliacijos anatomija. Vakcinacijos proveržis ir apribojimų laisvinimas, gamybos ir vartojimo staigus atsigavimas, sulaistyti beprecedenčiais vyriausybių skatinimo planais – aplinkybės, kursčiusios paklausos žaliavoms ir prekėms šuolį. Tačiau jį gamintojai ir tiekėjai pasitiko po pandemijos ištuštėjusiais sandėliais. Karantinas ir kiti suvaržymai išbalansavo gamybos procesus, sutraukė tiekimo ir logistikos grandines, kurios atsikuria lėtai ir norintiems greičio daug kainuoja. Pandemijos paveldas – lokalūs prekių, detalių ir žaliavų deficitai ilgainiui virto globaliais. Tokia aplinka ir pakurstė kainų augimą, kuris nuo žaliavų nuvilnijo iki galutinio vartotojo infliacijos rodiklių.

Tokiomis aplinkybėmis centriniai bankai ypač budrūs. FED paskelbė, kad palūkanų normų kėlimo reikėtų laukti nebe 2024 m., o jau 2023 m. Nors buvo tikėtasi, kad griežtesnis FED tonas lems rinkų augimo lėtėjimą, tačiau investuotojų tai neišgąsdino. Optimistiškai nusiteikę finansų rinkų dalyviai nemano, jog palūkanų kilimas ilgesnėje perspektyvoje iš esmės keistų akcijų kraštovaizdį. Taigi, nepaisant sėkmingo ketvirčio starto vertės akcijoms, birželio mėnesį į pirmąsias gretas vėl išsiveržė augimo akcijos.

Infliacijos lūkesčių taikinyje – obligacijos. Teoriškai, kylanti infliacija yra grėsminga būtent obligacijų kainoms, nes taip „suvalgoma“ jų grąža. Tad gegužės mėnesį JAV fiksuotas net 5 proc. vartotojų kainų indekso šuolis – itin stiprus signalas. Nepaisant to, JAV Federalinių Rezervų Sistemos retorikoje esminių pokyčių nebuvo: dar kartą akcentuota, kad tikimasi jog infliacijos šuolis 2021 m. bus tik laikinas, o kainų augimo paspartėjimą lemia laikiniai veiksniai: žema pernykštė kainų bazė, staigus paklausos atsigavimas bei laikini tiekimo grandinės sutrikimai.

Finansų rinkos patikėjo tokia centrinių bankų pozicija ir JAV 10 metų obligacijų pajamingumas nukrito (krentant pajamingumui, kyla obligacijos kaina) nuo 1,74 proc. iki 1,47 proc., o Vokietijos 10 metų obligacijų pajamingumas kilo labai nežymiai nuo -0,29 proc. iki -0,20 procento. Savo ruožtu, besivystančių rinkų centriniai bankai, kovodami prieš kylančios infliacijos lūkesčius bei saugodami savo valiutą nuo nuvertėjimo jau pradėjo netgi palūkanų kėlimo ciklus.

 

Primename, kad investuodami prisiimate investicinę riziką. Investicijos gali būti ir pelningos, ir nuostolingos, Jūs galite negauti finansinės naudos, prarasti dalį ar net visą investuotą sumą. Investicijų praeities rezultatai parodo tik investicijų vertės pokyčius per buvusį laikotarpį ir negarantuoja ateities rezultatų. Visa išdėstyta informacija yra informacinio pobūdžio ir negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, pasiūlymas ar kvietimas investuoti į straipsnyje minimas finansines priemones. „INVL Asset Management” nėra atsakinga už šios informacijos netikslumus, pasikeitimus, taip pat ir nuostolius, kurių gali atsirasti, kai investicijos grindžiamos šia informacija.