INVL Logo

Finansų rinkų apžvalga (2020 m. IV ketvirtis)

Finansų rinkoms 2020-ieji buvo geri, ne vienas indeksas puikavosi naujais rekordais. Vis dėlto, investuotojams praėjusieji metai kainavo daug nervų, sveikatos ir ne vieną papildomą žilą plauką. Rinkų dirglumą ir nerimą matuojantis VIX indeksas metų pradžioje šoktelėjo iki aukščiausio lygio per pastarąjį dešimtmetį. Eksponentinis viruso plitimas ir neapibrėžtumas vasarį sukėlė finansų rinkose paniką: investuotojai suskubo atsikratyti rizikingesnių turto klasių, daugelis akcijų indeksų smuko dviženkliais tempais.

Vis dėlto, centriniams bankams paskelbus apie plataus masto kiekybinio skatinimo programas, situacija pasikeitė kardinaliai. Centrinių bankų užnugaris buvo palankus skolos vertybinių popierių kainoms bei atgaivino investuotojų rizikos apetitą. Akcijų indeksai staigiai atsigavo, ėmė sparčiai kopti aukštyn ir metų pabaigoje galima buvo stebėti naujus rekordus. Rinkų dalyvius stebino įstabūs didžiųjų technologijų kompanijų šuoliai. Rekordiniu augimu sužibėjo ir įmonių, kurioms ši krizė atvėrė naujų galimybių proveržiui, akcijos. Optimizmo investuotojams įpūtė  vyriausybių iniciatyvumas suvaldant šią netipinę krizę ir precedento neturinčios ekonomikos skatinimo planų apimtys.

Dėl vis atsinaujinančių pandemijos židinių, įvairių ekonominių ir politinių įtampų, metų viduryje naujais rekordais sužibo taurieji metalai. Jų kainas aukštesniame lygyje iki šiol laiko ne tik saugaus prieglobsčio paieškos, bet ir rinkose vis labiau pastebimas nerimas dėl aukštesnės infliacijos ateityje. Pramoninių metalų kainas kaitino pavyzdingai su pandemija susitvarkiusi Kinija, kurios ekonomika jau pernai atsigavo. Be to, kainoms palankus rinkose stebimas struktūrinis šių žaliavų pasiūlos deficitas, kuris dar labiau paaštrės šiemet, gamybai atsigaunant visame pasaulyje.

Paskutinio 2020 m. ketvirčio taip pat nepavadinsi nuobodžiu – investuotojų dėmesio centre atsidūrusių įvykių apstu. Investuotojų dėmesį kaustė įtempti JAV prezidento rinkimai, pasibaigę demokratų kandidato pergale, ir skandalingas valdžios perdavimo procesas. Nepaisant daugelyje valstybių taikytų itin griežtų karantino ribojimų, investuotojų optimizmą paskatino teigiami COVID-19 vakcinų bandymų rezultatai, pirmųjų vakcinų oficialūs patvirtinimai ir vakcinacijos pradžia. O Europos, ypač Jungtinės Karalystės investuotojams, pavėluota kalėdine dovana tapo pasiektas „Brexit“ susitarimas, leidžiantis išvengti blogiausiojo išsiskyrimo scenarijaus.

Nepaisant to, kad ketvirtis buvo itin permainingas ir sunkiai prognozuojamas, akcijų indeksai metų pabaigoje užkopė į rekordines aukštumas. Metų pabaigą paryškino ir vienos populiariausių automobilių gamintojos TESLA  įtraukimas į S&P 500 indeksą. Šios įmonės akcijos per 2020-uosius metus pabrango daugiau nei 700 proc. (JAV doleriais). Be to, 2020 metais fiksuota daugiausiai pirminių viešųjų akcijų siūlymų nuo pat 2000-ųjų metų, o vidutinė pirmosios dienos prekyboje grąža buvo apie 48 proc. Svarbus  ir namų bei butų nuomai skirtos platformos „Airbnb“ pirminis viešųjų akcijų siūlymas, kai akcijos kaina jau pirmąją prekybos dieną pašoko daugiau nei dvigubai ir pasiekė beveik 87 mlrd. JAV dolerių kapitalizaciją.

Per paskutinįjį 2020 m. ketvirtį teigiamą grąžą fiksavo ir obligacijų rinkos. Gavus palankius vakcinų bandymų rezultatus, staiga išaugo investuotojų rizikos apetitas ir vėl prasidėjo aukštesnio pajamingumo medžioklės sezonas, todėl labiausiai brango besivystančių šalių ir neinvesticinio reitingo obligacijos. Susidariusia situacija naudojosi valstybės bei įmonės, išsileisdamos naujas obligacijų emisijas ir tokiu būdu susimažindamos skolinimosi kaštus bei sutvirtindamos balansus. Dėl didžiųjų centrinių bankų vykdomos skatinamosios politikos ir lūkesčių, kad ji artimiausiais metais nesikeis, esamą kainų lygį išlaikė ir net šiek tiek brango investicinio reitingo obligacijos. Siekdamas užtikrinti likvidumą ir stabilumą finansų rinkose, Europos Centrinis Bankas (ECB) pažadėjo dabartinę kiekybinio skatinimo programą padidinti 500 mlrd. eurų bei užsiminė, kad ji bus pratęsta bent jau iki 2022 kovo mėnesio. JAV valdžios institucijos patvirtino papildomą 900 mlrd. JAV dolerių skatinimo paketą, pagal kurį daugelis amerikiečių gaus tiesiogines 600 JAV dolerių išmokas, papildomas finansavimas bus skiriamas pašalpoms bedarbiams bei paskoloms smulkiems ir labiausiai nuo pandemijos nukentėjusiems verslams.

Su palengvėjimu užbaigę 2020-uosius, viltingai žvelgiame į tai, ką atneš 2021-ieji. Neapibrėžtumo ir staigių posūkių nuvarginti linkėjome vieni kitiems ramių ir stabilių metų. Vis dėlto, panašu, kad nuobodu nebus ir šiemet. Dar nespėję apšilti kojų 2021-ieji jau pasiūlė 2020-iesiems „palaikyti alų“: pirmą metų savaitę stebėjome anarchistinį JAV Kapitolijaus šturmą, dėl kurio kurstymo D. Trumpui pradėtas antrosios apkaltos procesas. Netrukus laukia naujojo JAV prezidento inauguracija ir pirmieji darbai. Šiemet į įvykių eilę rikiuojasi ir Rusijos Dūmos rinkimai, Vokietijos politinį paveikslą pakeisiantis Angelos Merkel pasitraukimas iš aukštosios politikos, vakcinacijos proceso įtampos ir daugybė kitų sveikatos, ekonominių, geopolitinių įvykių, kurie vienaip ar kitaip veiks finansų rinkų dalyvių lūkesčius, elgseną ir rezultatus.

Primename, kad investuodami prisiimate investicinę riziką. Investicijos gali būti ir pelningos, ir nuostolingos, Jūs galite negauti finansinės naudos, prarasti dalį ar net visą investuotą sumą. Investicijų praeities rezultatai parodo tik investicijų vertės pokyčius per buvusį laikotarpį ir negarantuoja ateities rezultatų. Visa išdėstyta informacija yra informacinio pobūdžio ir negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, pasiūlymas ar kvietimas investuoti į straipsnyje minimas finansines priemones. „INVL Asset Management” nėra atsakinga už šios informacijos netikslumus, pasikeitimus, taip pat ir nuostolius, kurių gali atsirasti, kai investicijos grindžiamos šia informacija.