INVL Logo

III pakopos lėšų atsiėmimo ir
pensijų išmokų mokėjimo tvarka

III pakopos lėšų atsiėmimo ir pensijų išmokų mokėjimo tvarka

III pakopos pensijų fondų dalyviai teisę iš pensijų kaupimo bendrovės gauti pensijų išmoką įgyja išlaikę pensijų sutartį ne trumpiau kaip 5 metus ir sulaukę minimalaus pensinio amžiaus*. Teisė į pensijų išmoką gali būti įgyjama ir ankščiau, jeigu nenutrūkstamai kaupiama ilgiau kaip 5 metus ir dalyviui nustatomas 0–25 procentų ar 30–40 procentų darbingumo lygis.

* Iki 2012 m. gruodžio 31 d. sudarytoms pensijų kaupimo sutartis minimalus pensinis amžius yra 55 metai, o nuo 2013 m. sausio 1 d. sudarytoms sutartims – ne daugiau kaip 5 metai iki senatvės pensijos amžiaus, nustatyto Valstybinio socialinio draudimo pensijų įstatyme. Savo pensinį amžių remiantis šiuo metu galiojančiais teisės aktais sužinoti galite pasinaudoję SODRA skaičiuokle, kurią rasite: http://www.sodra.lt/lt/skaiciuokles/senatves_pensijos_amziaus_skaiciuokle.

Sulaukęs atitinkamo amžiaus pensijų fondo dalyvis bet kuriame pensijų kaupimo bendrovės skyriuje gali sudaryti pensijų išmokos sutartį.

Kokie galimi pensijų išmokų būdai?

III pakopos pensijų fondų dalyviai gali pasirinkti sukauptos pensijos išmokėjimo būdą:

  • atsiimti sukauptas lėšas vienu mokėjimu (vienkartinė išmoka), arba
  • išmokant reguliariai dalimis (periodinė išmoka), arba
  • už sukauptas lėšas įsigyti pensijų anuitetą gyvybės draudimo bendrovėje.

Pensijų išmoka nėra apmokestinama gyventojų pajamų mokesčiais.

Lėšų atsiėmimas nesulaukus pensinio amžiaus

Dalį arba visas lėšas galima atsiimti ir neišlaikius minimalaus 5 metų termino ar nesulaukus taisyklėse nustatyto minimalaus pensinio amžiaus. Tačiau tokiais atvejais išmokama suma gali būti apmokestinta gyventojų pajamų mokesčiu: pensijų kaupimo bendrovė nuskaito gyventojų pajamų mokestį (GPM), jeigu dalyvis naudojosi GPM lengvata, arba į dalyvio sąskaitą įmokas mokėjo darbdavys, arba atsiimama suma viršija įmokėtą sumą. Jeigu dalyvis nesinaudojo GPM lengvata, nebuvo darbdavio įmokų ir atsiimama suma neviršija įmokų, tada bendrovė netaiko gyventojų pajamų mokesčio.

Atkreipiame dėmesį, kad bendrovė „INVL Asset Management“ netaiko jokio mokesčio atsiimant dalį pensijų fonde sukauptų lėšų ne dažniau kaip kartą per 2 kalendorinius metus. Kai dalis pensijų fonde sukauptų lėšų atsiimama nuo paskutinio lėšų atsiėmimo nepraėjus dviems kalendoriniams metams, atsiimamai daliai taikomas 10 proc. mokestis.

Kita informacija

Pensijų fondo dalyvis, sulaukęs senatvės pensijos amžiaus, turi teisę nukelti pensijų išmokos mokėjimo pradžią neribotam laikui. Jei pensijų fondo dalyvis nesikreipia į pensijų kaupimo bendrovę dėl pensijų išmokos sutarties sudarymo, laikoma, kad jis pasinaudojo teise nukelti išmokos mokėjimo pradžią.

Jei dalyvis miršta nesulaukęs pensinio amžiaus, pensijų fonde sukauptas lėšas paveldi artimieji.

Plačiau apie tai, kaip pasinaudoti GPM lengvata, skaitykite čia.

Pateikta informacija yra paremta Gyventojų pajamų mokesčio įstatymu ir kitais jos rengimo metu galiojančiais teisės aktais bei Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamais išaiškinamais ir apibendrintais komentarais, kurie ateityje gali keistis. Pateikiama informacija yra bendro pobūdžio, o galutinis gyventojų pajamų lengvatos dydis ir jos taikymas priklauso nuo individualių su gyventoju susijusių aplinkybių. Dėl individualios konsultacijos mokesčių klausimais turėtumėte kreiptis į VMĮ (www.vmi.lt) arba savo mokesčių ar teisės konsultantą.

 

Norite pasikonsultuoti?

Laukiame Jūsų!

 

Registruotis į konsultaciją

Gaukite patarimų apie savo pensiją!

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį ir gaukite naudingos informacijos apie kaupimą pensijai bei patarimų apie finansų valdymą.

Paspausdami „Prenumeruoti”, sutinkate pateiktu el. pašto adresu gauti „INVL Asset Management“ naujienas, informaciją apie teikiamas paslaugas bei produktus. Remiantis bendrovės Privatumo politika, pateikti duomenys bus saugomi vienerius metus. Sutikę gauti naujienlaiškį, galite bet kada atšaukti prenumeratą, paspaudę naujienlaiškio apačioje esančią nuorodą.

 

Ką dar
turėčiau žinoti?

Naudinga Informacija

Kontaktai