INVL Logo

Gyventojų pajamų mokesčio lengvata (GPM)

Turite klausimų? Norite pradėti kaupti jau dabar? Registruokitės į konsultaciją!

 • Paspausdami mygtuką „Registruotis“, sutinkate, kad Jūsų pateikti asmens duomenys būtų naudojami susisiekti dėl konsultacijos. Remiantis bendrovės privatumo politika, šie duomenys bus tvarkomi dvejus metus. Savo sutikimą galėsite bet kada atšaukti, susisiekdami su mumis tel. 8 700 55959

Jau kaupiate su INVL?

Prisijunkite prie INVL savitarnos, kur rasite informaciją apie sukauptą pensijų turtą ir tik Jums skirtus pranešimus

 

Prisijungimas klientams

Kaip susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio kaupiant pensijai

Šalies pensijų kaupimo sistemoje numatyta, kad valstybė skatina papildomai kaupti pensijai antros ir trečios pakopos pensijų fonduose, leisdama kasmet pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata ir susigrąžinti iki 20 proc. į šių pakopų pensijų fondus įmokėtos sumos.

Lengvata pasinaudoti gali nuolatiniai Lietuvos gyventojai, gaunantys 20 proc. arba 32 proc. GPM tarifu apmokestinamų pajamų, pavyzdžiui, atlyginimą pagal darbo sutartį, sporto ar atlikėjų veiklos pajamas, individualią veiklą vykdančių laisvųjų profesijų atstovų pajamas, taip pat pajamas iš paskirstytojo pelno ir kitas pajamas, kurioms taikomi nurodyti GPM tarifai.

Už kokias įmokas / išlaidas galima susigrąžinti sumokėtą pajamų mokestį?

 • Už nuo 2021 m. sumokėtas įmokas į antros pakopos pensijų fondus, viršijančias 3 proc. asmens pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos;
 • Už sumokėtas įmokas į trečios pakopos pensijų fondus;
 • Už sumokėtas palūkanas už kreditą būstui bei už gyvenamojo būsto finansinę nuomą (lizingą) (tik sutartims, sudarytoms iki 2008 m. gruodžio 31 d.);
 • Už sumokėtas gyvybės draudimo įmokas;
 • Už sumokėtą mokestį už studijas;
 • Už išlaidas būsto remontui, lengvųjų automobilių remontui, nepilnamečių vaikų priežiūros paslaugoms.

Kokiai sumai taikoma GPM lengvata?

Bendra iki metų pabaigos sumokėtų visų įmokų / išlaidų, už kurias galima susigrąžinti sumokėtą pajamų mokestį, suma gali būti ne didesnė kaip 25 proc. gyventojo metinių apmokestinamųjų pajamų, (vertinama pagal pajamas prieš mokesčių sumokėjimą), tačiau bendra gyvybės draudimo ir pensijų kaupimo įmokų (tiek II, tiek III pakopos) suma bet kuriuo atveju negali būti didesnė kaip 1 500 EUR .

Kokioms pensijų kaupimo įmokoms būtų taikoma GPM lengvata?

GPM lengvata taikoma III pakopos pensijų fondų įmokoms, mokamoms už:

 • save;
 • sutuoktinį;
 • vaikus iki 18 metų ir vyresnius neįgalius vaikus.

GPM lengvata nuo 2019 m. taikoma ir papildomoms II pakopos pensijų fondų įmokoms, viršijančioms 3 proc. asmens pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos.

Mes padėsime Jums rasti atsakymus į visus kylančius klausimus. Registruokitės į konsultaciją

 • Paspausdami mygtuką „Registruotis“, sutinkate, kad Jūsų pateikti asmens duomenys būtų naudojami susisiekti dėl konsultacijos. Remiantis bendrovės privatumo politika, šie duomenys bus tvarkomi dvejus metus. Savo sutikimą galėsite bet kada atšaukti, susisiekdami su mumis tel. 8 700 55959

Kaip pasinaudoti mokesčių lengvata?

Pasinaudoti gyventojų pajamų lengvata ir susigrąžinti dalį per metus sumokėto pajamų mokesčio galima deklaruojant praėjusių metų pajamas. Deklaravimas vyksta pasibaigus kalendoriniams metams ir pateikiant deklaraciją Valstybinei mokesčių inspekcijai (patogiausia internetu per elektroninę deklaravimo sistemą).

Deklaraciją už praėjusius metus reikia pateikti iki kitų metų gegužės 1 dienos ir pajamų mokesčio dalis nuo įmokų, sumokėtų už praėjusius metus, bus grąžinta iki liepos 31 dienos.

Kada nereikia grąžinti gautos mokesčių lengvatos

Išmokos iš trečios pakopos pensijų fondo sąskaitos nebus apmokestinamos, t. y., nereikės grąžinti mokesčių lengvatos, pasinaudojus GPM lengvata ir kaupiant įmokas, kurioms buvo pritaikyta lengvata, trečios pakopos pensijų fonduose ne mažiau kaip 5 metus ir lėšas iš pensijų fondų atsiėmus sulaukus minimalaus pensinio amžiaus (55 metų iki 2012-12-31 sudarytoms sutartims ir ne anksčiau kaip likus 5 metams iki valstybinei socialinio draudimo pensijai gauti nustatyto pensinio amžiaus po 2013-01-01 sudarytoms sutartims) arba kai išmokos gavimo momentu išmokos gavėjui yra nustatytas 0–25 procentų ar 30–40 procentų darbingumo lygis. Lėšas atsiimant anksčiau, gautą GPM lengvatą reikėtų grąžinti, t. y.,  nuo atsiimamos sumos bus pritaikomas ir nuskaičiuojamas 15 proc. GPM.

Gaunamos mokesčių lengvatos, taikomos įmokoms į III pakopos pensijų fondą, sumokėtoms po 2019 m. sausio 1 dienos, pavyzdys:

Asmuo dirba pagal darbo sutartį ir gauna 1289 EUR atlyginimą „ant popieriaus“ (atlyginimas po mokesčių būtų apie 837 EUR). Jis yra sudaręs trečios pakopos pensijų kaupimo sutartį ir į šios pakopos fondą perveda po 30 eurų per mėnesį. Per metus bendra į asmeninį pensijų fondą įmokėta suma būtų 360 eurų.

Kitąmet deklaruodamas pajamas ir susigrąžindamas mokesčius jis gautų 72 eurus, t. y., 20 proc. nuo įmokėtos 360 eurų sumos. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMĮ) apskaičiuotą mokesčių lengvatos sumą perveda į šio asmens banko sąskaitą.

Jeigu žmogus norėtų ir galėtų pasinaudoti visa mokesčių lengvata ir neturėtų kitų išlaidų, kurioms gali būti taikoma GPM lengvata, jis turėtų kas mėnesį į savo trečios pakopos pensijų fondą pervesti po 125 eurus. Tokiu atveju bendra metinė mokesčių lengvata būtų beveik 300 eurų.

Pateikta informacija yra paremta Gyventojų pajamų mokesčio įstatymu ir kitais jos rengimo metu galiojančiais teisės aktais bei Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamais išaiškinamais ir apibendrintais komentarais, kurie ateityje gali keistis. Pateikiama informacija yra bendro pobūdžio, o galutinis gyventojų pajamų lengvatos dydis ir jos taikymas priklauso nuo individualių su gyventoju susijusių aplinkybių. Dėl individualios konsultacijos mokesčių klausimais turėtumėte kreiptis į VMĮ (www.vmi.lt) arba savo mokesčių ar teisės konsultantą.