INVL Logo

II pakopos pensijų išmoka. Kaip gausiu sukauptas lėšas?

II pakopos pensijos išmokos tvarka

Sulaukus pensijos, II pakopos pensijų dalyviai ją gaus iš dviejų šaltinių: sukauptų II pakopos pensijų fondo lėšų ir „Sodros“. Kaip bus mokama pensija priklauso nuo to, kiek lėšų būsite sukaupę II pakopos pensijų fonde.

Pensijų fondų lėšos gali būti išmokamos šiais būdais:

  • vienkartine išmoka
  • periodinėmis išmokomis
  • anuitetu

Svarbu žinoti, kad kol lėšos yra pensijų fonde (kaupiant ar gaunant periodines išmokas), jos yra paveldimos. Gaunant anuiteto išmokas, didžioji dalis II pakopoje sukauptų lėšų gali būti paveldimos, tai priklauso nuo Jūsų pasirinkto anuiteto rūšies.

3 mitai apie pensijų išmokas

Mitas Nr. 1. Pensija yra nepaveldima, o tai ką sukaupsiu – atiteks „Sodrai“

Kitaip nei I pakopoje kaupiama „Sodros“ pensija, kurios paveldėti negalima, II ir III pakopos pensijų fondų lėšos priklauso Jums ir yra paveldimos. Konkreti paveldima suma priklausys nuo to, kiek lėšų bus sukaupta ir nuo pasirinkto išmokų būdo, t. y., standartinio ar atidėtojo anuiteto. Pasirinkus atidėtąjį anuitetą, didžioji dalis sukauptų lėšų (85-90%) gali būti paveldimos.

Mitas Nr. 2. Pensijų fondai gali bankrutuoti, dėl to negausiu išmokos

Neverta nerimauti dėl labai paprastos priežasties. Pensijų fondo turtas yra atskirtas nuo jį valdančios bendrovės. Taigi, net bankrutavus fondo valdytojui, Jūsų pinigai liks „dirbti“ fonde, o juos valdys nauja bendrovė. Fondų lėšos yra laikomos specialiame banke – depozitoriume, o pensijų fondų veiklą prižiūri Lietuvos bankas.

Mitas Nr. 3. Nieko nesukaupsiu, tad ir nebus ko išmokėti

Kaupiant II pakopos pensijų fonduose, galima apsaugoti savo pinigus nuo infliacijos. Jei savo santaupas laikote sąskaitoje ar „kojinėje“, šias lėšas infliacija tiesiog „suvalgo“. Taip pat svarbu yra tai, kad ilgalaikiam pensijų kaupimui yra būdingas sudėtinių palūkanų efektas. Periodiškai investuojant, kylant rinkoms, susikaupia vis daugiau lėšų, kurios uždirba palūkanas, tad suma pradeda augti ne tik nuo įneštos sumos, bet ir nuo palūkanų uždarbio. Taigi, kuo anksčiau pradėsite kaupti ir kuo ilgiau tai darysite, tuo daugiau sukaupsite pensijai. Žinoma, skaičiuojant galimą būsimą uždarbį, reikia nepamiršti, kad rinkos nuolat svyruoja, o pinigų vertei įtakos turi ir infliacija, dėl kurios, tikėtina, reali pinigų vertė bus mažesnė.

Kurį anuitetą pasirinkti?

Tikėtina, kad II pakopos pensijai kaupiantys ilgą laiką, sukaups 10 807 – 64 841 EUR ir daugiau, taigi, turės įsigyti anuitetą.

Anuitetas – tai būdas atsiimti II pensijų pakopoje sukauptas lėšas, kai yra sukaupta daugiau nei 10 807 EUR. Vienintelė anuitetų teikėja – „Sodra“. Galėsite rinktis iš trijų tipų anuitetų:

Standartinio anuiteto atveju, visa sukaupta suma grįžta į „Sodrą“, o pinigai bus išmokami lygiomis dalimis kas mėnesį iki gyvenimo pabaigos. Šios lėšos nėra paveldimos, nebent pasirenkamas anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu.

Paveldimo standartinio anuiteto atveju išmokos taip pat mokamos iki gyvenimo pabaigos, kartu garantuojamas mokėjimas kol dalyviui sueis 80 m. – dalyviui mirus anksčiau, neišmokėta suma už likusį garantuojamą mokėjimų laikotarpį yra paveldima. Šio anuiteto išmokas taip pat moka „Sodra“.

Atidėtojo anuiteto atveju, dalis sukauptos sumos (% priklausantis nuo amžiaus) lieka turto išsaugojimo pensijų fonde (jei norėsite, galėsite pasirinkti kitą pensijų fondą), šios lėšos yra toliau investuojamos ir išmokamos lygiomis dalimis iki 85 metų, atsižvelgiant į sukauptų fondo vienetų kiekį, bei yra paveldimos. Likusi sukaupta suma (% priklausantis nuo amžiaus) pervedama „Sodrai“, o iš šios sumos yra mokamas atidėtasis anuitetas nuo 85 metų.

Kodėl verta kaupti su INVL?

Patikima

Nuo pat pensijų sistemos pradžios 2004 m., stabiliai dirbame ir augame. Klientų turtu rūpinasi investicijų profesionalai, turintys daugiau nei 10 metų patirties ir pelnę tarptautinį pripažinimą – tai viena didžiausių ir labiausiai patyrusių komandų regione.

Daugiau informacijos

Specializuota

Užsiimame išskirtinai investavimu, tad Jūsų pensijų fondams skiriame ypatingą dėmesį. Tai rodo ir mūsų pasiekimai – INVL MEZZO II 53+ fondas 2018 m. pabaigoje buvo apdovanotas tarptautiniu IPE apdovanojimu!

Daugiau informacijos

Paprasta

Tapti INVL klientu galite ir internetu, truksite tik kelias minutes ir nereikės atvykti į biurą. Beje, net 4 kartus per metus savo klientams teikiame išsamias kaupimo ataskaitas.

INVL savitarna

Ar užteks II pakopos pensijos?

Pasidomėkite III pakopa

 

Sužinokite daugiau

Pakeiskite pensijų bendrovę per kelias minutes!

Tapkite INVL klientu

Svarbu žinoti

Primename, kad dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupime, valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija už laikotarpį iki 2018 m. gruodžio 31 d. yra proporcingai mažinama įstatymų numatyta tvarka, išskyrus atvejį, kuomet dalyvaujantys pensijų kaupime iki 2018 m. gruodžio 31 d., nuo 2019 m. sausio 1 d. iki 2019 m. birželio 30 d. pasinaudojo teise nutraukti pensijų kaupimą – tuomet valstybinio socialinio draudimo senatvės pensijos mažinimas jiems nebus taikomas. Dėl papildomos valstybės įmokos senatvės pensijos dydis nėra mažinamas. Sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negalės būti nutraukta, išskyrus pirmą kartą sudarytą II pakopos pensijų kaupimo sutartį, kurią dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo sutarties sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei. Asmenys, dalyviais tapę iki 2018 m. gruodžio 31 d., nuo 2019 m. sausio 1 d. iki 2019 m. birželio 30 d. turėjo teisę nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime arba stabdyti pensijų įmokų pervedimą į pensijų fondą.

Kaupiant pensijų fonduose yra prisiimama investavimo rizika. Pensijų kaupimo bendrovė negarantuoja pensijų fondų pelningumo. Pensijų fondo vieneto vertė gali ir kilti, ir kristi. Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Pensijų fondo praeities investicijų valdymo rezultatai negarantuoja tokių pačių rezultatų ir pelningumo ateityje. Praėjusio laikotarpio rezultatai nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.

Rekomenduojame atsakingai ir kruopščiai pasirinkti pensijų fondą, atkreipti dėmesį į su investicijomis susijusias patiriamas rizikas, taikomus atskaitymus bei atidžiai perskaityti pensijų fondo taisykles, kurios yra neatsiejama pensijų kaupimo sutarties dalis.

Priklausomai nuo sukauptos sumos antros pakopos pensijų fonde, ją bus galima atsiimti vienkartine išmoka (kai sukaupta iki 5 403 eurų), periodinėmis išmokomis (kai sukaupta nuo 5 403 iki 10 807 eurų) arba įsigyti pensijų anuitetą (kai sukaupta nuo 10 807 iki 64 841 eurų), kuris galės būti trijų rūšių – standartinis, paveldimas standartinis arba atidėtasis. Standartinio anuiteto atveju visa sukaupta suma skiriama anuiteto įsigijimui ir pensijų išmokos pradedamos mokėti iškart įsigijus anuitetą bei mokamos iki gyvenimo pabaigos. Paveldimo standartinio anuiteto atveju išmokos taip pat mokamos iki gyvenimo pabaigos, kartu garantuojamas mokėjimas kol dalyviui sueis 80 m. – dalyviui mirus ankščiau, neišmokėta suma yra paveldima. Abiem standartinio anuiteto atvejais visa sukaupta suma skiriama anuiteto įsigijimui ir išmokas mokės „Sodra“ papildomai prie valstybės mokamos senatvės pensijos. Atidėtojo anuiteto atveju išmokos iki 85 metų mokamos iš privataus pensijų fondo (mokėjimams skiriama turto dalis, likusi po atidėtojo anuiteto įsigijimo), ir šios lėšos bus paveldimos, o nuo 85 metų išmokas mokės „Sodra“, ir išmokos bus nepaveldimos. Jeigu sukaupta daugiau kaip 64 841 eurų, turto dalis, viršijanti šią sumą, gali būti išmokama vienkartine pensijų išmoka, o likusi dalis mokama iki mirties pagal įsigytą anuiteto tipą. Daugiau apie pensijų anuitetą galite sužinoti  čia.

Visa išdėstyta informacija yra reklaminio pobūdžio, kuri negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, pasiūlymas ar kvietimas kaupti lėšas „INVL Asset Management“ valdomuose pensijų fonduose. Pateikiama informacija negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas. Nors šios reklaminio pobūdžio informacijos turinys yra pagrįstas šaltiniais, kurie yra laikomi patikimais, „INVL Asset Management“ nėra atsakinga už šios informacijos netikslumus, pasikeitimus, taip pat ir nuostolius, kurių gali atsirasti, kai investicijos grindžiamos šia informacija.