INVL Logo

Tyrimas: Covid-19 akivaizdoje įmonės skatinimo priemonių nestabdė, tačiau jas peržiūrėjo

Mažiau bandelių ir pramogų, daugiau dėmesio emocinei ir fizinei sveikatai – taip įmonės prisitaikė prie naujų sąlygų. Naujausias verslo tyrimas rodo, kad daugiau nei pusė, net 54 proc., darbdavių peržiūrėjo darbuotojų skatinimo priemones ar jų prioritetus, tačiau jų neatsisakė – dauguma įmonių, 79 proc., ir toliau taikė skatinimo priemones.

Šie rezultatai paaiškėjo „INVL Pensija” užsakymu vasarį „Spinter tyrimų“ atliktoje verslo įmonių apklausoje. Iš 309 apklausoje dalyvavusių įmonių net 245 taikė skatinimo priemones.

Palyginti su 2020 m. verslo tyrimo rezultatais, įmonių, taikančių darbuotojų skatinimo priemones, sumažėjo 8 proc. Pasak INVL vyriausiosios ekonomistės Indrės Genytės-Pikčienės, pandemijos poveikis šių metų apklausos rezultatams nėra žymus.

„Įmonių darbuotojų skatinimo elgsenos pasikeitimas nestebina, nes pandeminės krizės akivaizdoje dalis verslų susiduria su išlikimo klausimais, yra priversti susitelkti, veržtis diržus, stengiasi išlaikyti darbuotojus. Tokiomis aplinkybėmis visos ne pirmo būtinumo išlaidos nukeliamos geresniems laikams. Vis dėlto, galime pasidžiaugti, kad, palyginus su ankstesnių metų apklausomis, taikančių motyvacines priemones įmonių dalis išlieka didelė. Tai tik dar kartą patvirtina, kad šios krizės iššūkiams Lietuvos ekonomika yra atspari. Karantino smaigalyje atsidūrę verslai tesukuria apie 7 proc. šalies BVP, likusieji visai sėkmingai veikia ir pandemijos aplinkybėmis“, – sako ekonomistė.

Tyrimas atskleidė, kad praeitais metais įmonės mažiau taikė populiariausias skatinimo priemones: 5 proc. punktais, sumažėjo įmonių, motyvavusių darbuotojus galimybe lankytis sporto klube, po 7 proc. punktus mažėjo įmonių, taikiusių finansinio skatinimo priedu prie atlyginimo ir skatinimo kitomis naudomis priemones.  Net 21 proc. punktu smuko įmonių dalis, motyvavimui taikiusi asmeninio profesinio tobulėjimo galimybę. Tuo tarpu, 14 proc. punktų padidėjo papildomas nefinansines naudas ir 8 proc. punktais sveikatos draudimą kaip motyvacines priemones naudojusių įmonių dalys.

 

„Pandemija ir jos keliami iššūkiai nesumažino įtampų darbo rinkoje. Tą puikiai iliustruoja pernai metais fiksuotas atlyginimų šuolis. Tam tikrų kvalifikacijų specialistų trūkumas dėl pandemijos keliamų iššūkių yra netgi paaštrėjęs. Pavyzdžiui, nuotolinis darbas, internetinės prekybos kanalų paklausos paūmėjimas, besiplečiantis paslaugų internetu spektras kaitina informacinių technologijų specialistų paklausą. Taigi, įmonės net ir tokiomis aplinkybėmis yra priverstos ieškoti būdų turimiems talentams išlaikyti arba naujiems pritraukti”, – sako INVL ekonomistė I. Genytė-Pikčienė.

Tyrimas atskleidė, kad net 54 proc. tyrime dalyvavusių įmonių peržiūrėjo taikomas skatinimo priemones darbuotojams. Jos praėjusiais metais labiau rinkosi tokias priemones kaip lankstus darbo grafikas (60 proc.), galimybė derinti darbą iš namų ir ofiso (57 proc.), finansinis priedas prie atlyginimo (31 proc.), sveikatos draudimas (18 proc.), asmeninio profesinio tobulėjimo galimybė ir psichologo pagalba (po 15 proc.), Covid-19 draudimas (7 proc.).

Dauguma apklaustų įmonių atstovų įvardijo, kad dėl karantino atsisakė arba skiria mažiau dėmesio renginiams visam kolektyvui (57 proc.), galimybės lankytis sporto klube (37 proc.). Po 28 proc. atsisakė arba skiria mažiau finansinio skatinimo priedų prie atlyginimo ir užkandžių darbo vietoje.

Kaip rodo verslo tyrimas, daugiau kaip pusė (60 proc.) verslo įmonių teigia esančios įsigilinusios į galimybę motyvuoti darbuotojus kaupimu pensijai: 8 proc. verslo įmonių labai įsigilinusios, 21 proc. – įsigilinusios, 31 proc. – vidutiniškai įsigilinusios. Lyginant su 2020 m. įsigilinusių įmonių padaugėjo.

„Pasikeitus gyvenimo ir darbo aplinkybėms, sulaukiame vis daugiau norinčiųjų pasirūpinti savo darbuotojais investuojant į jų III pakopos pensijų fondą. Tai įrodo ir mūsų bendrovės statistika – 42 proc. visų gautų įmokų per praėjusius metus į III pakopos pensijų fondus sudaro darbdavio įmokos. Darbdaviams ši skatinimo priemonė tampa aktuali konkuruojant dėl darbuotojų. Be to, pensijų kaupimą su įmone neretai inicijuoja ir patys darbuotojai, suprantantys, kiek darbdaviai gali prisidėti prie jų finansinės ateities“, – sako „INVL Pensija“ vyr. verslo klientų projektų vadovė Rūta Stanaitytė.