INVL Logo

Finansų rinkų apžvalga: nervingas III ketvirtis

III ketvirtis finansų rinkų dalyviams buvo itin permainingas ir pasižymėjo rinkų svyravimais. Vis dėlto, per ketvirtį situacija pasaulio akcijų rinkose stipriai nepasikeitė. Liepos mėnesį akcijų rinkų indeksų vertes kėlė investuotojų lūkesčiai, kad dėl vangesnės ekonominės raidos JAV Federalinė rezervų sistema (FED) jau kitąmet galėtų pradėti mažinti bazines palūkanų normas.

Tačiau šie lūkesčiai nepasiteisino. Rugpjūtį Jackson Hole vykusiame susitikime JAV centrinis bankas dar kartą pabrėžė savo įsipareigojimą kovoti su įsiplieskusia infliacija, nepaisant trumpalaikio augimo lėtėjimo ar sunkumų vartotojams. Infliacijai vis viršijant rinkos dalyvių prognozes, tai buvo pagrindinė priežastis, dėl kurios antroje ketvirčio pusėje akcijos koregavosi, o JAV akcijų indeksai ketvirtį baigė „meškų“ rinkos teritorijoje.

Panašios tendencijos buvo stebimos ir Europoje. Šiapus Atlanto makroekonomines įtampas dar labiau aštrina karo kaimynystė ir energetikos krizė. Šios aplinkybės įliejo papildomai žibalo į euro zonos infliaciją ir privertė Europos centrinį banką agresyviau tęsti palūkanų normų didinimo distanciją. Kylančios palūkanų normos ir tolesnio jų augimo lūkesčiai labiausiai paveikė komunikacijų ir nekilnojamo turto sektoriaus rezultatus. Šiuos sektorius augančios palūkanos neigiamai veikia dėl didėjančių skolos aptarnavimo kaštų ir krentančios NT objektų vertės.

Šį ketvirtį euro kursas pirmą kartą per 20 metų krito žemiau 1 dolerio (paskutinį kartą toks EUR/USD santykis buvo 2002-aisiais). Kadangi JAV yra pagrindinis regionas, į kurį nukreipta didžiausia dalis investicijų į akcijas, stiprus doleris švelnino pensijų fondų kritimą, prasidėjusį rugpjūčio viduryje. Kaip gera dalinė apsauga nuo staigių kritimų veikia ir mūsų fondų turimos alternatyvios investicijos, kadangi jų vertės svyravimas nėra toks aukštas kaip finansų rinkose prekiaujamų vertybinių popierių.

Trečiasis metų ketvirtis buvo itin permainingas ir obligacijoms. Dėl išaugusių palūkanų normų lūkesčių obligacijų pajamingumai tampa vis patrauklesni. Kadangi per šiais metais besitęsiantį išpardavimą beveik visos – ir valstybių, ir įmonių, tiek aukštesnio, tiek žemesnio kredito reitingo obligacijų rūšys patyrė nuosmukį, aukštus pajamingumus jau galime matyti ne tik pačiose rizikingiausiose, bet ir saugesnėse obligacijose.