2017 m. vasaris
INTERVIU SU KLIENTU

Jaunasis verslo analitikas: „Pensijoje tikiuosi būti sukaupęs pakankamai pajamų iš įvairių šaltinių“

Baigęs ekonomikos bakalauro studijas ISM Vadybos ir ekonomikos universitete, Lukas Jasiukėnas jau spėjo žengti pirmuosius karjeros žingsnius Lietuvoje, o, pasitaikius netikėtai galimybei, nusprendė pasisemti tarptautinės patirties užsienyje ir jau daugiau kaip pusmetį dirba Londone verslo analitiku. Nepaisant jauno amžiaus, jis atsakingai žiūri į ateitį, planuoja finansus ir jau dabar rūpinasi savo būsima pensija, kaupdamas lėšas antros bei trečios pakopos pensijų fonduose.

Fondai – patrauklus būdas kaupti jauniems

Lukas Jasiukėnas:
„Supratau, kad rinkoje yra puikių alternatyvų“.

Nuotraukos autorius: Rokas Jundulas.

24-erių jaunuoliui domėtis pensijų fondais teko dar studijuojant ir jau tuomet jis suprato, kad tai gali būti vienas iš aktualių būdų sukaupti lėšų oriam gyvenimui pensijoje.

„Iš pradžių pensijų fondais domėjausi daugiau iš smalsumo, o paskui įvertinau, kad dėl potencialios grąžos, investuotų lėšų prieaugio, paprastumo ir kitų privalumų pensijų fonduose galima sukaupti papildomų lėšų senatvei. Tam yra ir daug kitų būdų, tačiau jaunam žmogui šie fondai yra patrauklūs, nes per ilgą laiką, skirdamas sąlyginai nedidelę pajamų dalį, sulaukęs pensinio amžiaus gali tikėtis turėti sukauptą apčiuopiamą sumą. Dabar sumokėti įmokas nėra sudėtinga, pajamos dėl to pastebimai nesumažėja, tuo tarpu ateityje šios įmokos gali virsti reikšminga pajamų dalimi“, – sakė L. Jasiukėnas.

Jaunuolis, žinodamas Lietuvos demografinę situaciją, dirbančiųjų skaičiaus mažėjimą, emigracijos problemas bei kitas objektyvias aplinkybes, oriai gyventi iš valstybės skiriamos pensijos nesitiki. „Dėl to kaip vieną iš būdų kaupti lėšas pensijai pasirinkau antros ir trečios pakopos pensijų fondus“, – pabrėžė L. Jasiukėnas.

Aktyviai domisi fondų rezultatais

Paklaustas, kas patarė priimant šį finansinį sprendimą, L. Jasiukėnas atsakė, kad domėjosi viešai prieinama informacija internete, finansų ekspertų įžvalgomis bei nevengė šiomis temomis pasikalbėti su draugais ar kolegomis, pasidalinti, kas kokiais finansiniais įrankiais naudojasi.

„Dar studijų metais, derindamas mokslus ir darbą, papildomą pensiją pradėjau kaupti finansinėje įstaigoje, kurioje buvo mano banko sąskaita. Vis dėlto vėliau supratau, kad rinkoje yra puikių alternatyvų, o mano turimas sprendimas ne visai atitiko mano situaciją ir poreikius. Savo ateitį matau Lietuvoje, tad pasidomėjęs esama situacija bei panagrinėjęs Lietuvos banko skelbiamus pensijų fondų rezultatus, apsisprendžiau pasirinkti „INVL Asset Management“ valdomus antros ir trečios pakopos pensijų fondus. Ataskaitose šie fondai, vertinant grąžą, užima lyderių pozicijas. Papildomo pasitikėjimo suteikė ir pokalbis su įmonės konsultante, kuri pasirodė savo srities specialistė. Be to, man šis pasirinkimas buvo patrauklus ir kaštų požiūriu. Visa tai suteikia užtikrintumo ir pasitikėjimo įmone“, – savo sprendimą argumentavo vaikinas.

Svarbu pasitikėti sistema

Šiuo metu L. Jasiukėnas, gyvendamas ir dirbdamas Londone, gali įvertinti ir vietos pensijų sistemą. Pasak jo, čia žmonės yra skatinami tiek valstybės, tiek darbdavių rūpintis savo būsima pensija. Ne mažiau svarbu ir tai, kad ten sistema yra stabili ir tiksliai reglamentuota.

„Manau, kad Didžiojoje Britanijoje pensijai kaupiantis žmogus labiau pasitiki sistema. Kaupiant pensijų fonduose, norisi stabilumo, strateginio požiūrio iš valstybės. Tai svarbu, nes svarstymai dėl antros ir trečios pakopos pensijų fondų jungimo, galimų kitų pokyčių sukelia nuogąstavimus. Tai, manau, irgi prisideda prie to, kad žmonės Lietuvoje nusprendžia geriau kaupti pinigus „kojinėje“, kas nėra pats racionaliausias sprendimas atsižvelgiant į pinigų nuvertėjimą, saugumo problemas bei galimai prarandamą pinigų prieaugį“, – sakė pašnekovas.

Ragina įvertinti realią situaciją ir veikti

Nors L. Jasiukėnui karjeros galimybės dar prieš akis, pasiteiravome, ar jau turi viziją, kaip norėtų gyventi išėjęs į pensiją.

„Dabar iš tiesų džiaugiuosi įdomiu gyvenimo etapu, man patinka mano darbas. Kadangi laisvalaikio nėra labai daug, jį stengiuosi išnaudoti produktyviai – sportuodamas, skaitydamas knygas, mokydamasis užsienio kalbų bei keliaudamas. Kada nors, kai išeisiu į pensiją, norėtųsi, kad pragyvenimo lygis nekristų drastiškai, tad tikiuosi būti sukaupęs pakankamai pajamų iš įvairių šaltinių. Vakaruose išėję į pensiją žmonės dažniau gali sau leisti keliauti ar skirti laiko kitiems pomėgiams. Tad būtų puiku, jei ir aš pensijoje galėčiau užsitikrinti savo finansinius poreikius ir per daug savęs neriboti“, – kalbėjo jaunuolis.

Pats aktyviai priimdamas ateičiai svarbius finansinius sprendimus, L. Jasiukėnas ragino ir kitus jaunus žmones įvertinti realią padėtį ir imtis veiksmų.

„Situacija tikrai nėra optimistinė ir nereikia tikėtis, kad bazinė valstybės skiriama pensija bus pakankamas pajamų šaltinis oriai senatvei. Daugelis mano, kad jei moka įmokas „Sodrai“, valstybė jiems bus skolinga padorią pensiją ateityje, tačiau taip nėra. Dabar mokami mokesčiai yra skirti esamiems pensininkams išlaikyti. Ateityje dėl demografinių priežasčių mokėtojų bus vis mažiau, todėl pensija siūlyčiau pasirūpinti patiems“, – sakė L. Jasiukėnas.

Fondai patrauklūs investuojant nedideles sumas

Pasak jo, sukaupti lėšų pensijai galima įvairiais būdais, blogiausiu atveju netgi ir „kojinėje“, nors tai ir nėra efektyvus sprendimas.

„Vis dėlto, mano požiūriu, ypatingai jauniems žmonėms dalį lėšų naudinga kaupti investuojant, o įrankius kiekvienas gali pasirinkti pagal savo poreikius, priimtiną rizikos normą bei, žinoma, taupymui galimų skirti lėšų dydį. Pensijų fondai yra patrauklūs ir perspektyvūs, nes galima investuoti kad ir mažas sumas, vėliau dar kartą reinvestuoti kartu su gauta grąža, taip pasiekiant neblogų rezultatų. Juk kasdieniame gyvenime dėl beprotiškos skubos tų keliasdešimties eurų, kurie galėtų būti investuoti, dažnai nė nepastebime. Turbūt nesuklysiu teigdamas, kad pinigų sistemingai neatsidėdamas ar neinvestuodamas, neretai žmogus juos tiesiog išleidžia padidindamas savo kasdienį vartojimą“, – sakė L. Jasiukėnas.


Svarbi informacija

Visa išdėstyta informacija yra informacinio pobūdžio ir negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, pasiūlymas ar kvietimas kaupti lėšas UAB „INVL Asset Management“ valdomuose pensijų fonduose.

Kaupdami pensijų fonduose ir investuodami Jūs prisiimate su investavimu susijusią riziką. Investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Investicijų praeities rezultatai negarantuoja tokių pačių rezultatų ir pelningumo ateityje. Praėjusio laikotarpio rezultatai nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis. Valdymo įmonė negarantuoja fondų pelningumo. Prieš priimdami sprendimą investuoti, turite patys ar padedami investicijų konsultantų įvertinti visas su investavimu susijusias rizikas, taikomus atskaitymus bei atidžiai perskaityti su investavimu susijusius dokumentus – fondo prospektą, taisykles ir kitus dokumentus.

Dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupime, valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija yra proporcingai mažinama Valstybinio socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatyta tvarka. Dėl papildomos iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokamos pensijų įmokos senatvės pensijos dydis nėra mažinamas.

 

« Grįžti į 1 puslapį