INVL Logo

Investavimas į nekilnojamąjį turtą jo neperkant

Ar žinojote, kad investuoti į nekilnojamąjį turtą galima jo neperkant? Jau daugiau nei pusę šimtmečio  pasaulyje paplitęs būdas dalyvauti nekilnojamojo turto rinkoje sulaukia vis daugiau susidomėjimo ir Lietuvoje. Jokių įsipareigojimų bankui ir apribojimų startinei investicinei sumai. Pradėti galite su keliomis dešimtimis, keliais šimtais ar tūkstančiais eurų. Viskas priklauso nuo jūsų galimybių ir grąžos, kurią tikitės uždirbti.

Norintys investuoti į nekilnojamąjį turtą (NT), bet turintys kuklesnes santaupas, įprastai tai daro nebent įsigydami mažesnės vertės turtą arba brangesnį, bet su paskola.

„Šiandien norint investuoti į NT nebūtina sukaupti milijonus ar imti paskolas. Galima rinktis ir netiesioginę investavimo priemonę, tokią kaip NT investicijų fondai ar NT objektų portfelį valdančios įmonės akcijos“, – sako „INVL Asset Management“ Investicijų valdymo padalinio vadovas Vaidotas Rūkas.

Anot jo, vien Baltijos šalių akcijų biržoje yra listinguojami trys į nekilnojamąjį turtą investuojantys fondai, kurių NT portfelio vertė siekia nuo 27 mln. iki 330 mln. eurų ir valdo nuo 4 iki 16 NT objektų – ofisų, prekybos ar logistikos centrų. Taip pat Europoje tokių fondų yra dešimtys ar net šimtai. Nenorintiems rinktis konkretaus fondo, yra prieinami ir kitų biržoje pasyvių biržoje listinguojamų fondų – ETF‘ų, kurie dalį savo investicijų nukreipia į šiuos NT fondus. Tokia lėšų įdarbinimo alternatyva gali būti aktuali ir profesionaliems investuotojams, ir gyventojams.


Vaidotas Rūkas, INVL Investicijų valdymo padalinio vadovas

Investicijos, prasidedančios nuo keliasdešimt eurų

Remiantis Lietuvos banko 2021 metais atlikta namų ūkių apklausa, 56,1 proc. respondentų nurodė, kad jiems patraukliausia investicija – į nekilnojamąjį turtą.  Pasak V. Rūko, Lietuvoje investavimą į nekilnojamąjį turtą žmonės neretai supranta gana paprastai – jie patys perka objektą, kartu prisiimdami ir visus tokio investavimo rūpesčius. Tačiau norint investuoti į nekilnojamąjį turtą jį įsigyjant, būtina sukaupti solidžią sumą, jei ne visą, tai dalį, kurios reikės pradiniam įnašui. Kol kaupiate reikiamą sumą, sąskaitoje gulintys pinigai praranda savo vertę.

„Norint investuoti į NT fondus ar NT objektų portfelį valdančios įmonės akcijas, tai galima daryti nuo keliasdešimt eurų. Nepaisant to, taip yra pasiekiama nekilnojamo turto rinka ir gaunama atitinkama tikėtina grąža“, – sako V. Rūkas.

Profesionalus valdymas – mažesnė rizika

Perkant NT su paskola, dažniausiai investuojamos ne tik visos sukauptos lėšos, bet ir prisiimami finansiniai įsipareigojimai keliems dešimtmečiams į priekį. Tam, kad šis turtas ilgalaikėje perspektyvoje taptų sėkminga investicija, reikia žinoti ne tik kaip išsirinkti, bet ir kaip mokėti jį tinkamai valdyti. Priėmus neteisingus sprendimus, susidarius nepalankiai situacijai rinkoje ar netekus pajamų, gali kilti grėsmė sėkmingam įmokų mokėjimui, disponavimui turtu ar jo likvidumui.

Pasak V. Rūko, renkantis su NT susijusius investicinius produktus, atsiranda galimybė pasitelkti rinkos profesionalų patirtį ir išvengti brangiai kainuojančių galimų klaidų, kai nekilnojamąjį turtą nuspendžiama pirkti asmeniškai. Nukreipus savo lėšas į tinkamai pasirinktos NT valdymo bendrovės akcijas ar fondus, šį darbą atlieka patyrusių ekspertų komanda, turinti reikiamos patirties, žinių ir gerai išmananti rinkos specifiką. Šiuo atveju žmogus, kaip investuotojas, nepatiria jokių papildomų rūpesčių.

Investicijų išskaidymas

Įsigyjančiam nekilnojamojo turto objektą asmeniškai, daugeliu atvejų pasirinkimas apsiriboja gyvenamuoju turtu ir vienu objektu. Taigi tokia investicija tampa gana jautri. Įsigyjant NT valdymo bendrovės ar fondo akcijų, pinigai nukreipiami į jos valdomų objektų portfelį, tokiu atveju išskaidymas, priklausomai nuo jos valdomų objektų skaičiaus, yra didesnis. Be kita ko, tampa prieinamos ir paprastai finansiškai neįkandamos investicijos net ir į modernius biurus, prekybos ir logistikos centrus bei kitus komercinius objektus.

 

Finansų konsultantai pabrėžia, kad investavimo instrumentus būtina pasirinkti pagal savo toleruojamą rizikos laipsnį, laukiamą grąžą, investavimo terminą bei finansinę padėtį, įvertinant šiems instrumentams taikomus mokesčius bei diversifikuojant investuojamas lėšas.