INVL Logo

Pensijų kaupimo sistema iki 2019 metų

Pensijų kaupimo sistema – tai galimybė kiekvienam, mokančiam socialinio draudimo įmokas, kaupti lėšas savo būsimai pensijai.
Į „Sodros“ fondą suplaukia socialinio draudimo mokesčiai (įmokos), kurie iš karto perskirstomi pensijoms ir kitoms socialinėms išmokoms. Tai reiškia, kad dirbantieji išlaiko dabartinius pensininkus ir kitus socialinių išmokų gavėjus. Atsiradus kaupiamiesiems fondams kiekvienas žmogus gali dalį pensijos pats sau kaupti asmeninėje sąskaitoje, esančioje jo pasirinktoje pensijų kaupimo bendrovėje.

Iki šios kaupimo sistemos pensijas dirbantiems ir įmokas mokantiems žmonėms garantavo tik valstybinė socialinio draudimo sistema, o 2004 m. šalia socialinio draudimo ėmė veikti ir privatūs pensijų fondai.

Pensijų fonduose iki 2019 metų buvo kaupiama dalis socialinio draudimo įmokų, skirtų senatvės pensijai. Ši dalis 2004 m. buvo 2,5 proc., 2005 m.  – 3,5 proc., 2006 m.  – 4,5 proc., 2007 ir 2008 m. – 5,5 proc. pensijų kaupimo draudžiamųjų pajamų. Dėl sunkios ekonominės situacijos nuo 2009 m. liepos 1 d. pensijų fondams pervedamos kaupiamosios įmokos dydis buvo laikinai sumažintas iki 2 proc. asmens draudžiamųjų pajamų. Nuo 2012 m. kaupiant maksimaliai patvirtintas kaupiamosios įmokos dydis buvo 1,5 proc., 2013 m. – 2,5 proc. asmens draudžiamųjų pajamų.

Pasirinkus maksimalų kaupimą su papildomomis asmens bei valstybės biudžeto įmokomis arba pasirašius pensijų kaupimo sutartį po 2013 m. sausio 1 d. nuo 2014 m. pensijų įmoką sudarė 2 proc. „Sodros“ įmokos, papildoma 1 proc. dalyvio pajamų įmoka ir 1 proc. pensijų įmoka iš valstybės biudžeto lėšų (Lietuvos statistikos departamento paskelbto užpraeitų metų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio dydžio). Nuo 2016 m. papildomos dalyvio lėšomis mokamos įmokos dydis yra 2 proc. dalyvio pajamų, o iš valstybės biudžeto už dalyvį mokamos įmokos dydis – 2 proc.

2013 m. ir vėliau pirmą kartą sudarę pensijų kaupimo sutartį asmenys pensijų kaupime dalyvavo kaupdami maksimaliai. Įmokos į dalyvio asmeninę pensijų sąskaitą buvo mokamos iš trijų šaltinių: iš „Sodrai“ sumokėtos įmokos, papildomos dalyvio lėšomis mokamos pensijų įmokos ir valstybės biudžeto lėšų.

Nuo 2019 metų, įgyvendinant pensijų kaupimo reformą, kaupimo formulė keičiama į 3+1,5. Asmens  įmoka sudaro 3 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“, „Sodros“ pervedimai į pensijų fondus stabdomi. Sumažėję mokesčiai visiškai kompensuos „Sodros“ pervedimų atsisakymą ir įmokos pasikeitimą. Valstybės paskata sudaro 1,5 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio.

Turite daugiau klausimų? Rašykite mums el. paštu pensijos@invl.com arba skambinkite telefonu 8 700 55 959.
INVL komanda