INVL Logo

Kas yra gyvenimo ciklo fondai? Kaip jie parenkami?

Šiuo metu pasaulyje naudojamos įvairios pensijų fondų kaupimo strategijos. Neretai pensijų fondų dalyviai pasirenka tinkamiausią fondą pagal priimtiną rizikos lygį (akcijų, vidutinės akcijų dalies, mažos akcijų dalies ar konservatyvų) ir šio sprendimo nekeičia visą kaupimo laikotarpį. Tačiau tyrimai rodo, kad tokia kaupimo strategija ilgalaikėje perspektyvoje sumažina dalyvio galimybes sukaupti didesnę pinigų sumą pensijai ir didina riziką, jog artėjant pensiniam amžiui dėl finansų rinkų svyravimo jo sukaupto kapitalo vertė gali smarkiai kristi.
Dėl šios priežasties daugelis mokslininkų ir praktikų akcentuoja būtinybę steigti gyvenimo ciklo pensijų fondus, kurie investavimo strategijos rizikingumą keistų automatiškai, atsižvelgiant į dalyvių amžių.

Lietuvoje nuo 2004 metų veikiantys pensijų fondai iki šiol buvo valdomi remiantis nekintančia investavimo strategija – vieni investavo į akcijas, kiti į obligacijas, treti į abi šias turto klases. Tuo tarpu nuo 2019 metų, įgyvendinus pensijų fondų reformą, antros pakopos fondai veikia gyvenimo ciklo principu, o jų dalyviams nebereikia rūpintis investavimo strategijos keitimu. Gyvenimo ciklo fondų įvedimo tikslas – apsaugoti pensijų kaupimo sistemos dalyvius nuo galimų klaidų kaupiant netinkamos investavimo strategijos fonde.

Jaunesniems fondų dalyviams skirtų fondų investicijos nukreipiamos į akcijas – nors jų vertė labiau svyruoja, tačiau ilgalaike prasme leidžia uždirbti daugiau, o kuo jie bus vyresni – į mažesnio rizikingumo obligacijas, leidžiančias išsaugoti sukauptą turtą. Fondai investicijų proporcijas keičia automatiškai, pagal dalyvių amžių.

Naujus gyvenimo ciklo pensijų fondus bendrovės įsteigė iki 2018 m. gruodžio 20 dienos. Iki tol kaupę antroje pakopoje gyventojai buvo perkelti į šiuos fondus atsižvelgiant į jų amžių. Norintys pasikeisti jiems priskirtą pensijų fondą, gali tai padaryti pateikę prašymą pensijų kaupimo bendrovei.

Turite daugiau klausimų? Rašykite mums el. paštu pensijos@invl.com arba skambinkite telefonu 8 700 55 959.
INVL komanda