INVL Logo

Kas įvyksta su 2 ar 3 pakopos pensijų fonde kaupiamu turtu skyrybų atveju?

Pagal Civilinio kodekso nuostatas, jeigu privatus pensijų fondas yra sukauptas iš bendrų sutuoktinių lėšų, ištuokos atveju kitas sutuoktinis turi teisę reikalauti, kad jam būtų pripažinta teisė į pusę šio pensijos fondo.
Kitaip tariant, atsakymas į klausimą priklausytų nuo to iš kokio turto – asmeninio ar bendro – buvo sukauptos lėšos vieno iš sutuoktinių vardu II ar III pakopos pensijų fonde.

Atsakymas į pastarąjį klausimą savo ruožtu taip pat priklauso nuo eilės faktorių (ar sutuoktiniai yra sudarę vedybų sutartį, koks pensijų kaupimo įmokų mokėjimo šaltinis, kiek turto sukaupta iki santuokos sudarymo, o kiek santuokos metu ir kt.). Paprastai lėšos II pakopos pensijų fonde kaupiamos asmens darbo užmokesčio sąskaita, kuris pagal bendrą taisyklę laikomas bendrąja nuosavybe. Kita vertus, šis turtas yra laikomas asmenine nuosavybe, jei sutuoktinių turtas yra atitinkamai atskirtas vedybų sutartimi.

Tuo tarpu III pakopos atveju situacija gali būti gerokai įvairesnė, kadangi pensijų įmokas moka pats dalyvis, o įmokų šaltiniai gali būti įvairūs – tiek darbo užmokestis, dividendai ir kitos bendros sutuoktinių pajamos, tiek iki santuokos sudarymo turėtos lėšos, sutuoktiniui padovanotas ar jo paveldėtas turtas, ar kitas asmenine nuosavybe laikomas turtas.

Be to, pensijų kaupimo įmokas dalyvio naudai gali būti sumokėję ir kiti asmenys (pvz., sutuoktinio tėvai ar kiti artimi giminaičiai), kas savo esme gali būti laikoma turto padovanojimu. Tačiau šiuo atveju galioja prezumpcija, kad turtas laikoma bendra sutuoktinių nuosavybe, kol nėra įrodyta priešingai.

Visos šios ir kitos reikšmingos aplinkybės būtų vertinamos konkrečiu atveju, atsižvelgiant į sutuoktinių pateiktus ar teismo išreikalautus įrodymus.

Turite daugiau klausimų? Rašykite mums el. paštu pensijos@invl.com arba skambinkite telefonu 8 700 55 959.
INVL komanda