INVL Logo

Jūratė Bučienė: misija – suplanuoti nepamirštamas atostogas

Teksto autorė Jūratė Bučienė, INVL tarpininkų tinklo plėtros vadovė

Išgirdus žodį atostogos, tikriausiai ne vienam suspurda širdis. Esame išsiilgę kelionių, šiltų kraštų jūros ir nesibaigiančių nuotykių. Dažnas mūsų puikiai geba planuoti savo atostogas. Kruopščiai atsirenkame – kur norėsime vykti, ką pamatyti, kur apsigyventi, sąžiningai taupome, nes turime aiškų ir motyvuojantį tikslą. Atostogoms, kurios paprastai trunka porą savaičių, taupome dažniausiai vienerius metus.

Tačiau šį kartą pakalbėkime apie kiek kitokias atostogas – tokias, kurios trunka vidutiniškai 20 metų, o taupyti joms reikia mažiausiai 35 metus. Taip, taip, kalbu apie pensiją – tas atostogas, kai esame sulaukę pensijos amžiaus ir norime tiesiog mėgautis gyvenimu. Ar įmanoma pasiruošti pensijai, vadovaujantis tais pačiais taupymo principais, kaip ir atostogoms?

Tas pats taupymo principas

Tiek gyvenimas pensijoje, tiek atostogos turi tuos pačius bazinius poreikius: maistas, būstas, transportas, sveikata ir pramogos. Mums svarbu, kur gyvensime, ką valgysime, kaip pramogausime ir kas bus, jei susirgsime. Lietuvos statistikos departamento pateiktais duomenimis, 2019 metais žemiau santykinio skurdo ribos gyveno net 63,8 proc. vienišų pensininkų. Šie skaičiai atskleidžia, kad pensija, gaunama iš Sodros, nepadengia net būtinųjų išlaidų. 2021 m. kovo mėnesį vidutinė socialinio draudimo senatvės pensija Lietuvoje siekė vos 413 eurų.

Turėkite aiškų tikslą

Planuodami atostogas turite konkretų biudžetą ir pagal jį renkatės kelionių variantą arba turite svajonę ir vardan jos taupote. Pensijos atveju lygiai taip pat – arba gyvensite pagal tuo metu turimo biudžeto ribas, arba galite jai pasiruošti taip, kad jums tai būtų svajonių atostogos.

Apskaičiuoti sumą, kuri reikalinga jūsų poreikiams senatvėje, galite visiškai paprastai. Žinoma, nė vienas nežinome, kiek laiko gyvensime, tačiau statistika rodo, kad į pensiją išėję vyrai vidutiniškai gyvena dar 14–15 metų, moterys – 19 metų.

Skaičiavimo metodika: pinigų sumą x, kuri jums reikalinga mėnesio pragyvenimui, dauginate iš 15 ar 19 metų skaičiaus ir dar padauginate iš 12 mėnesių, nes norėsite šios sumos kiekvieną mėnesį. Gaunate sumą, kurią jums reikia sukaupti iki išėjimo į pensiją.

Paskutinės minutės pasiūlymas

Kelionių agentūros dažnai pateikia puikių „paskutinės minutės“ variantų, kurių dažnai verta ir palaukti. Žinoma, pinigai jau turi būti sutaupyti, nes bet kurią akimirką reikės griebti karštą pasiūlymą. Taigi, kalbant apie taupymą, taupyti reikia kuo anksčiau. Pensijai santaupas reikėtų pradėti kaupti vos tik gavote pirmąjį atlyginimą – kuo mažiau bus laiko kaupimui, tuo brangiau jums kainuos svajonių pensija.

Kokią sumą kas mėnesį reikėtų atidėti kaupimui? Yra paprastas skaičiavimas, paremtas pagal jūsų amžių. Jei jums iki 30 metų – turėtumėte atidėti iki 10 proc. savo pajamų. Jei esate nuo 30 iki 40 metų, turite skirti maždaug 15 proc. savo pajamų. Jei jums virš 40 metų – reikės pasistengti ir atidėti maždaug 20 proc. savo pajamų. Akivaizdu, kad paskutinės minutės kaupimas, priešingai nei atostogų atveju, yra brangiausias.

Planuojate patys ar pasitikite profesionalais?

Yra žmonių, kurie savo atostogas patiki tik kelionių organizatoriams. Tokiu atveju išvengiama daug su tuo susijusių rūpesčių. Planuojant pensiją taip pat derėtų kreiptis į taupymo profesionalus, kurie įvertins jūsų situaciją, pasiūlys jums geriausią sprendimą ir padės pinigus investuoti be jokio papildomo rūpesčio. Žinoma, visada galima ir patiems ieškoti alternatyvių investavimo būdų, tačiau tam reikės žinių. Pasitikėti profesionalais yra ne tik patogu, bet ir naudinga. Pavyzdžiui: remiantis Lietuvos banko statistika, 2020 m. pabaigoje vidutinė III pakopos pensijų fondų investicinė grąža per 5 m. akcijų pensijų fonduose siekė +7,61 proc.

Viltis – tai nėra planas

Būti optimistais ir tikėtis geriausio daugeliu atveju yra gerai, tačiau svarbu neapgaudinėti savęs. Daugelis žmonių, užuot mąstę apie taupymą ir finansinę nepriklausomybę ateityje, galvoja apie naujus malonius pirkinius ar pramogas. Tam tikru gyvenimo metu kiekvienas žmogus prieina kryžkelę – vienas kelias veda pinigų uždirbimo ir taupymo, kitas – uždirbimo, išleidimo ir įsiskolinimo link. Jūs esate patys už save atsakingi, todėl visada galite patys spręsti, kuriuo keliu pasuksite. Ir visai nesvarbu, kokiu keliu ėjote iki šiol.