INVL Logo

Meilės nesuplanuosi, tačiau bendrus finansus gali: kaip jaustis lygiavertiškai susituokus?

Vasara – vestuvių metas, o šeimos kūrimą neretai lydi ir bendri finansai, tačiau tik kartu planuodami biudžetą, partneriai geba jaustis lygiaverčiais, pastebi psichologė Ugnė Juodytė. Be to, anot specialistės – svarbu suprasti, kokius finansinius įpročius kiekvienas atsineša į santuoką, nes tai puikus būdas dar geriau pažinti vienas kitą.  Tam pritarianti INVL Pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė dr. Dalia Kolmatsui antrina, jog susitvarkius bendrus finansus, jaunavedžių medaus mėnuo tęsis amžinai.

Lygiavertiškumas – vedybinio gyvenimo balansas  

Prisiekę amžiną meilę, turime sutarti ir dėl bendrų finansų, tačiau, žvelgiant iš santykių perspektyvos, vertėtų atskirti asmeninius bei šeimos lūkesčius. Taip mano U. Juodytė, teigdama, jog partneriams svarbu apie tai atvirai kalbėtis ir periodiškai pasitikrinti, ar požiūriai nepasikeitė.

„Šeima – tai daugybės interesų sutarimas, o biudžetas yra vienas jų. Sutuoktiniai turėtų suvokti, kokius finansų planavimo įpročius atsineša kiekvienas, kaip juos derins ir apjungs. Tai ne tik puikus būdas dar geriau pažinti vienas kitą, bet ir užtikrinti lygiavertiškumą, be kurio šeimą sunku įsivaizduoti“, – apie vedybinio gyvenimo balansą kalba U. Juodytė.  

Psichologė atvira: partnerių lygybė nėra tik atlyginimo klausimas. Anot pašnekovės, net ir vienam uždirbant gerokai daugiau, lygiavertiškumo pojūtį lengva išlaikyti. „Todėl partneriai turėtų susitarti, kaip išlaidas bei biudžetą planuoti drauge. Naudinga nusistatyti sumą, kurią kiekvienas turėtų savo poreikiams ir už kurią nereikėtų atsiskaityti, nepaisant to, jog vieno pajamos didesnės“, – tikina U. Juodytė.

Laimės formulė 50-30-20

Laimę į šeimą geba atnešti ir išlaidų peržiūrėjimas, tikslingas turimų bei gaunamų lėšų paskirstymas, būdų taupyti paieška, gebėjimas išsaugoti bei didinti esamas pajamas. Apie tai užsimenanti D. Kolmatsui pataria finansus planuoti trumpalaikei bei ilgalaikei perspektyvai, o pradėti nuo šeimos biudžeto įvertinimo bei prioritetų susidėliojimo.

„Pravartu įsivertinti pajamas, stebėti išlaidas, laiku vykdyti finansinius įsipareigojimus. Pastarieji lemia galimybes skolintis ateityje. Šeimai svarbu, jog pajamos būtų stabilios, tačiau reikia įvertinti, ar jos kinta, ar gali vėliau sumažėti. Visa tai pavadinčiau bendru finansiniu gyvenimu, kurio pagrindas – auksinė 50-30-20 taisyklė. 50 proc. šeimos išlaidų turėtų būti skirta būtiniausioms reikmėms, maistui, mokesčiams. 30 proc. – didesniems pirkiniams, laisvalaikiui, pramogoms, o likusi dalis – taupymui bei investavimui“, – pabrėžia D. Kolmatsui.   

Planuojant finansus svarbu atminti, kad šalia šeimos finansinės gerovės gerinimo tikslų – t.y. pajamų dalies, skiriamos naujam būstui įsigyti, prabangesniam automobiliui, gurmaniškam maistui ar įdomioms kelionėms, reikėtų pasirūpinti ir kitais finansiniais tikslais, tokiais kaip „finansinė pagalvė“ ir taupymas pensijai.

Finansų ekspertės teigimu, „finansinė pagalvė“ – tai sukauptos bent 3-6 mėnesių pajamos, užtikrinančios ramybę šeimoje netekus dalies ar visų pajamų ar patyrus netikėtų išlaidų. Aprūpintai ateičiai D. Kolmatsui siūlo kaupti ir pensijai, nes pensijų fondai – stabilių pajamų šaltinis senatvėje, kai pajamų iš darbinės veiklos neliks: „Tai – ilgalaikė investicija, teikianti aprūpintos ateities garantijas ir net finansinę apsaugą vienam iš šeimos narių mirus, nes lėšos, kaupiamos pensijų fonduose ,yra paveldimos“.

U. Juodytė papildo – visi šie susitarimai lemią santuokos darną, suteikia aiškumo ir gelbsti nuo konfliktų. Todėl pašnekovės sutaria: gebėjimas planuoti šeimos finansus – ypač svarbi laimingo vedybinio gyvenimo sudedamoji.