INVL Logo

Kaip taupant ateičiai nelikti „minuse“. INVL eksperto patarimai

INVL Pensija vadovė dr. Dalia Kolmatsui.

Kas mėnesį atsidedantys ir taupantys ateičiai kuria sau finansinę pagalvę, kuri turėtų padėti atėjus „juodai dienai“ ar prireikus įsigyti didesnį pirkinį, finansuoti ateities projektus, o gal padėti vaikams „atsistoti ant kojų“.

Iš esmės yra trys būdai taupyti:

  1. Kaupti grynuosius pinigus arba laikyti juos einamojoje banko sąskaitoje. Taip daro 72,2 procento Lietuvos gyventojų (2017 m. duomenimis). Tačiau tiesiog sąskaitoje laikomi pinigai metams bėgant nuvertėja dėl infliacijos.
  2. Pinigus skolinti kredito institucijoms, arba kitaip tariant, „padėti indėlį“. Už tai, kad kredito institucijai paskolinsite pinigų, Jums bus atlyginta paprastosiomis palūkanomis (jos bus skaičiuojamos nuo pradinio įnašo vertės). Pagrindinis trūkumas, kad indėlių palūkanos – dažnai žemesnės nei infliacija.
  3. Skolinti pinigus įmonėms arba valstybėms – pirkti jų akcijas arba obligacijas. Paprasčiausias būdas – investuoti į fondus, kurie sudaryti iš daugybės įmonių vertybinių popierių. Vienai įmonei nuvertėjus, kitos gali padengti praradimą. Didžiausia šio investavimo rizika tokia, kad pasaulinės krizės, kaip kad koronaviruso sukeltos pandemijos, metu akcijos nuvertėja, bet ekonomikai atsigaunant – jų vertė taip pat atsistato. Didžiausias privalumas – sudėtinės palūkanos. Jūs „įdarbinate“ ne tik savo įnašą, bet ir tai, ką fondas uždirba. Kapitalas auga eksponentiškai ir, neretai, lenkia infliacijos įtaką.

Atsakyti į klausimą, kurią priemonę rinktis Jums padės ir laikotarpis, kuriam ketinate taupyti. Jei taupote ir žinote, kad pinigų prireiks po pusmečio ar metų, tokiu atveju, bene geriausia kaupti grynuosius. Taupant 1-5 metų terminui – verta galvoti apie terminuotus indėlius. Jeigu investuojate, turėtumėte kelti sau ilgalaikį tikslą – pinigus kaupti bent 5 metų laikotarpiui ar ilgiau. Kuo ilgesnis laikotarpis, tuo labiau galima prognozuoti investicijų grąžą, kuri trumpuoju laikotarpiu gali labai svyruoti.

INVL Pensija vadovė dr. Dalia Kolmatsui.

Kalbant apie grynųjų pinigų kaupimą, manoma, kad tai saugiausias būdas, nes taupyklėje ar sąskaitoje esantys 1000 eurų tokiais ir liks. Tik reikia atkreipti dėmesį, kad po kelių metų nupirkti už juos galima bus daug mažiau. „INVL Asset Management“ ekspertų skaičiavimais, euras per paskutinius 20 metų nuvertėjo 38 procentais, o per ateinančius 10 – gali nuvertėti dar 21 procentu.

Praradimai ženklūs net vienerių metų laikotarpiu. 2018 metų pabaigoje atsidėjus 1000 eurų, 2019 metų pabaigoje galima buvo nusipirkti tik tai, kas kainuoja 973 eurus. 27 eurus „sugraužė“ infliacija.

Reikia kažką daryti. Tik ką?

Nusprendę „įdarbinti“ pinigus, kad jie, infliacijos dėka, nebetirptų lyg sniegas gegužę, renkatės tarp dviejų alternatyvų: paprastųjų palūkanų, kurios skaičiuojamos nuo įnašo, ir sudėtinių, kurios skaičiuojamos nuo įnašo ir kapitalo prieaugio dėl palūkanų.

Svarbus skirtumas yra ir pati palūkanų norma. Taupomiesiems indėliams paprastai šiuo metu taikoma 0,05 procento palūkanų norma. Jūsų 1000 eurų per metus Jums uždirbs… 51 euro centą. O štai vidutinės rizikos fonde tie patys 1000 eurų tikėtinai uždirbtų 30-50 eurų (3-5 proc. per metus). Kitais metais investuojant visą sumą (pradinį įnašą ir sukauptas palūkanas), bendras prieaugis būtų jau 60,9-102,5 eurų.*

Taupant ir investuojant tuo pačiu metu, aplenkiama vidutinė metinė infliacija. 2019 metais Lietuvoje kainos per metus išaugo 2,7 procento, o 2020 jos turėtų didėti 1%.

Nusprendus investuoti, geriausia pradėti nuo valstybės remiamų investavimo formų, tokių kaip gyvybės draudimas ir pensijų fondai. Jiems taikomos mokestinės gyventojų pajamų mokesčių lengvatos, o investuojantiems pensijų fonduose valstybė net papildomai „prideda“, kad kasmet reinvestuotumėte ir uždirbtumėte iš sudėtinių palūkanų efekto dar daugiau.

 

______________

* pateikti skaičiavimai yra iliustracinio pobūdžio ir skirti periodinio investavimo (sudėtinių palūkanų efekto) esmei atskleisti, tačiau neparodo tikrosios investicinės grąžos, kuri galėtų būti pasiekta realiomis rinkos sąlygomis, todėl tai nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.

Investavimas susijęs su rizikomis, todėl Jūsų turto vertė gali tiek didėti tiek mažėti, Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Prieš priimdami sprendimą investuoti, turėtumėte išsamiai susipažinti su investicinio produkto dokumentais, jam būdingomis rizikomis, taikomais mokesčiais ir kita svarbia informacija.

Išdėstyta informacija yra reklaminio pobūdžio, kuri negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, pasiūlymas ar kvietimas investuoti  „INVL Asset Management“ valdomuose fonduose. Pateikiama informacija negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas.