2017 m. liepa
KLIENTO RECEPTAS

Finansinį planą susikūrusi vilnietė: „Patyrusi finansinių sunkumų, susikūriau pinigų valdymo sistemą“

Kasdien bendraudami su klientais žinome, kad jiems rūpi ir finansinė gerovė, ir kitos sritys, kur jie yra sukaupę įvairių patirčių. Tad nuo šiol juos kviesime dalintis ir savo receptais – pradedant kulinariniais, gero savaitgalio ar atostogų atradimais ir baigiant kitomis jiems aktualiomis temomis. Šįkart visgi nenutolsime nuo finansų temos – kaip bebūtų, ji yra aktuali visiems, o mūsų klientė Aleksandra Žuk-Degirmenci sutiko pasidalinti idėjomis, kaip tvarkyti savo pinigus.

Aleksandra Žuk-Degirmenci:
„Buvo du keliai – skųstis ir dejuoti dėl blogo gyvenimo nieko nedarant arba prisiimti atsakomybę ir imtis veiksmų, kad tokia diena daugiau nebepasikartotų. Aš pasirinkau antrąjį.“
Aleksandra Žuk-Degirmenci

Trumpai apie save: esu Aleksandra Žuk-Degirmenci, 30 metų vilnietė. Laikau save daugiakultūriniu žmogumi – baigiau rusų mokyklą, puikiai kalbu lietuviškai, dažnai bendrauju su prancūzais, o mano vyras – turkas. Esu nemažai keliavusi po įvairias užsienio šalis, tad teko pamatyti pasaulio. Turiu aukštąjį išsilavinimą vadybos srityje. Šiuo metu dirbu srityje, susijusioje su pinigų plovimo prevencija.

Naudojamos „INVL Asset Management“ paslaugos: kaupimas II pakopos pensijų fonde bei investicijos į du investicinius fondus – „INVL besivystančios Europos obligacijų subfondą“ ir „INVL besivystančių pasaulio rinkų obligacijų subfondą“. Į „INVL Asset Management“ antros pakopos pensijų fondą perėjau praėjusią vasarą. Kodėl? Nes ėmiau aktyviai domėtis fondų valdytojų pasiektais rezultatais. Pamačiau, kad būtent šiai įmonei sekasi geriausiai, išsiaiškinau, jog tai yra lietuviško kapitalo, daug patirties turinti bendrovė. Šią žiemą nusprendžiau investuoti į investicinius fondus.

Mano receptas: nors nesu finansininkė, man įdomiausia sritis yra pinigai, tad norėčiau pasidalinti savo asmeniniu finansų valdymo receptu (žinoma, jis gali tikti ne visiems).

Šiek tiek papasakosiu, kaip ir kodėl jis atsirado. Tai nutiko praėjusių metų balandį, kai vieną dieną staiga apsižiūrėjau, jog teturiu 1,93 euro, o iki atlyginimo dar likę trys savaitės! Mane ištiko šokas, aš nesupratau, kaip ir kodėl man taip nutiko, kur „iškeliavo“ pinigai. Nors mano atvejis tikrai nebuvo tas, kai uždirbi labai mažą algą, ir visa ji skiriama tik būtiniausioms reikmėms, tačiau susidūrusi su tokia situacija galėjau išgyventi tik dėl to, kad turėjau santaupų. Tačiau tai buvo gyvenimas „į minusą“, ir jis nėra teisingas.

Buvo du keliai – skųstis ir dejuoti dėl blogo gyvenimo nieko nedarant arba prisiimti atsakomybę ir imtis veiksmų, kad tokia diena daugiau nebepasikartotų. Aš pasirinkau antrąjį.

Tik susidūrusi su finansiniais sunkumais, pirmiausia ėmiausi pačios paprasčiausios priemonės – atsargiau leisti pinigus, o jau tada pradėjau aktyviai domėtis finansų tvarkymu, ką daryti ir ko imtis. Tam skyriau tikrai daug laiko ir pastangų – beveik metus ieškojau informacijos internete, skaičiau patyrusių užsienio finansų valdymo ekspertų knygas, aktyviai domėjausi šia sritimi. Perskaičiusi daugybę pasaulinio garso specialistų patarimų ir įžvalgų, pamačiau, kad kai kurie kartojasi, pavyzdžiui, patarimai investuoti į fondus. Pamažu iš viso šio žinių bagažo susikūriau savo sistemą, asmeninį pinigų valdymo receptą, kuriuo remdamasi ir kuriu savo finansinę ateitį. Tad koks jis?

Aleksandra Žuk-Degirmenci
  • Matyti ir įvertinti realią savo finansinę situaciją.

    Tai – svarbiausias patarimas. Aš pradėjau tai daryti tik susidūrusi su finansinėmis problemomis. Siūlau mokytis iš kitų klaidų ir nelaukti tokios situacijos.

  • Pasirūpinti būtinuoju finansiniu pagrindu.

    Pirmiausia reikia pasirūpinti, kad išlaidos būtų mažesnės už pajamas – išlaidų planavimui yra daugybė patogių programėlių išmaniesiems telefonams, galima pasirinkti sau patraukliausią.

    Tada būtina susikurti 3-6 mėnesių pajamų dydžio finansinį rezervą, kuris leistų jaustis užtikrinčiau ir nesibaiminti netikėtumų, tokių, kaip darbo praradimas, laikinas pajamų sumažėjimas susirgus ir pan. Dalis pajamų, geriausia bent 10-15 proc., turi automatiškai keliauti į šį rezervą. Tam labai padeda automatinio nuskaitymo paslauga, nes pačiam nelieka galimybės „užmiršti“ tai padaryti.

    Dar vienas žingsnis – apsidrausti nuo įvairių rizikų bei atvejų, kuomet tektų atlyginti žalą kitiems arba negalėtumėte dirbti dėl kokių nors nelaimingų atsitikimų. Gal vertėtų pagalvoti apie sveikatos, būsto, kito turto draudimą, įvertinus, kas tikrai aktualu.

  • Susikurti tikslų taupymo planą ir jo laikytis.

    Tuomet, kai jau pasirūpinta būtinuoju finansiniu pagrindu, galima skirti lėšų ir papildomam investavimui bei taupymui. Aš ne tik kaupiu antros ir trečios pakopos pensijų fonduose, bet ir kas mėnesį investuoju tam tikrą sumą į du „INVL Asset Management“ valdomus investicinius obligacijų fondus. Manau, jog šie fondai yra vienas geriausių pasirinkimų žmonėms, kurie nenori skirti laiko domėtis atskirų obligacijų ir akcijų rezultatais, galbūt išvis nelabai išmano šią sritį ir nenori į ją gilintis. Fondai yra diversifikuoti, juos valdo profesionalai ir jų kaina yra prieinama daugeliui žmonių. Dar vienas fondo pliusas – pinigus iš jų galima atsiimti bet kada pagal realią jų vertę, skirtingai nei banko indėlio atveju, jei indėlio sutartis nutraukiama anksčiau laiko ir prarandamos palūkanos.

    Tokiu būdu pinigai kas mėnesį dirba, ir aš palaipsniui artėju prie savo tikslo – gerai gyventi ne tik šiandien, bet ir ateityje. Mano asmeninis finansinis planas siekia 5 metus. Manau, kad ilgesnį laikotarpį suplanuoti pernelyg sudėtinga, gyvenimas ir aplinkybės gana greitai keičiasi.

  • Laikytis „finansinės logikos“.

    Disciplina ir protu pagrįsti finansiniai sprendimai turi būti priimami nuolat. Yra nemažai pavyzdžių, kai pensininkai po vieną gyvena dideliuose butuose ir vos suduria galą su galu arba merginos kreditan perka dar vieną suknelę. Tai – netinkamas kelias, norint finansinio stabilumo.

Mano planas pensijai: Nors esu jauna, apie pensiją galvoju ir ją planuoju. Siūlau ir kitiems pradėti galvoti kuo anksčiau.

Kaip aš tikiuosi gyventi pensijoje? Norėčiau ir sieksiu, kad ji „ateitų“ iš kuo daugiau ir įvairesnių šaltinių. Dalis galbūt atkeliaus iš „Sodros“, kita dalis – iš antros ir trečios pakopos pensijų fondų, kitų mano investicijų. Kiti šaltiniai galėtų būti nekilnojamasis turtas, šeimos narių pagalba ir kt. Būtina pačiam būti aktyviam ir išnaudoti visas Lietuvoje prieinamas galimybes.

Į klausimą, ko man greičiausiai tektų atsisakyti pensijoje, jei neplanuočiau ir nekaupčiau jos iš anksto, galiu atsakyti paprastai – tektų atsisakyti laisvo laiko, nes vietoje to turėčiau dirbti ir toliau, kad užsidirbčiau pragyvenimui.

Mąstymas, jog gyvensiu „kažkaip“ yra blogas, nes jis reiškia, kad aš visą atsakomybę perkeliu kitiems ir savo gyvenime nieko nesprendžiu. Tikrai nemanau, kad valstybė turi pasirūpinti mano pensija. Skaičiau man įstrigusią mintį, kad valstybė neprivalo rūpintis atskiro piliečio gerove, ji turi užtikrinti bendrą saugumą, teritorinį vientisumą ir panašius bazinius dalykus, o rūpintis savo individualiais poreikiais turime patys. Visiems ir noriu palinkėti imtis atsakomybės ir remtis tik savimi.


Svarbi informacija

Visa išdėstyta informacija yra informacinio-reklaminio pobūdžio ir negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, pasiūlymas ar kvietimas kaupti lėšas konkrečiame UAB „INVL Asset Management“ pensijų ar investiciniame fonde ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas ar dalis.

Kaupdami pensijų fonduose ir investuodami Jūs prisiimate su investavimu susijusią riziką. Investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Investicijų praeities rezultatai negarantuoja tokių pačių rezultatų ir pelningumo ateityje. Praėjusio laikotarpio rezultatai nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis. Valdymo įmonė negarantuoja fondų pelningumo. Prieš priimdami sprendimą investuoti, turite patys ar padedami investicijų konsultantų įvertinti visas su investavimu susijusias rizikas, taikomus atskaitymus (mokesčius) bei atidžiai perskaityti fondo taisykles ir kitus su investavimu susijusius dokumentus.

Dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupime, valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija yra proporcingai mažinama Valstybinio socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatyta tvarka. Dėl papildomos iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokamos pensijų įmokos senatvės pensijos dydis nėra mažinamas.

 

« Grįžti į 1 puslapį